شنبه, 01 مهر 1396 ساعت 11:02

ساماندهی سردرب و دیوار مدرسه تاریخی شهید چمران ارومیه برای بازگشایی مدارس

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

ارومیه- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: سردرب و دیوار محوطه مدرسه تاریخی شهید چمران ارومیه برای برگزاری مراسم اول مهر و گشایش مدارس توسط این اداره کل احیا و آماده سازی شد.

جلیل جباری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اندود برداری از روی جداره تاریخی، حذف الحاقات نما، کف سازی، اجرای امتداد دیوار سردر، نورپردازی و ساماندهی سیم کشی از جمله بخش های این ساماندهی است.
وی با تاکید بر اینکه کارگاه مرمت و ساماندهی این بنا از سه ماه پیش شروع شده بود، افزود: همزمان با آغار سال تحصیلی جدید نمایشگاهی از آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری ارومیه و استان نیز در این مدرسه تاریخی برپا شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری اظهار کرد: طبق هماهنگی های به عمل آمده با آموزش و پرورش ناحیه یک ارومیه این نمایشگاه به مدت 2 روز در طبقه زیر زمین بنای مدرسه برگزار می شود.
به گفته وی، مدرسه تاریخی شهید چمران تنها مدرسه تاریخی استان است که کاربری اولیه خود را حفظ کرده و درس و تحصیل در آن جریان دارد و با توجه به شروع سال تحصیلی جدید میراث فرهنگی استان سعی کرد تا دانش آموزان را با تاریخچه این بنای تاریخی آشنا کند.
به گزارش ایرنا، قدمت بنای تاریخی شهید چمران به پهلوی اول می رسد و در چند سال اخیر کارگاه های مختلف و متعدد مرمتی در آن از جانب این اداره کل اجرا شده است.

خواندن 23 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 04 مهر 1396 ساعت 12:45