چهارشنبه, 08 شهریور 1396 ساعت 11:02

مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان: پنج میلیارد ریال برای مرمت کاخ سرهنگ آباد اختصاص یافت

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اصفهان - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان از تخصیص بودجه پنج میلیارد ریالی از محل طرح های عمرانی سال 96 برای مرمت بنای تاریخی کاخ سرهنگ آباد در روستایی در بخش زواره از توابع شهرستان اردستان خبر داد.

به گزارش ایرنا، کاخ تاریخی سرهنگ آباد یکی از بناهای ترکیبی زیبا از کاخ چهلستون اصفهان و باغ عفیف آباد فارس است که توسط سهام السلطنه عرب عامری در سال 1299 هجری قمری ساخته شده است.
این کاخ شامل مجموعه کوشک آسیاب، حمام، قراول خانه، اصطیل، برج دیده بانی و یخچال منطقه است که برای پذیرایی از شاهزادگان قاجار در دوران ناصرالدین شاه ساخته شده و در سال 1355 شمسی به شماره 1278 ثبت آثار ملی شده است.
فریدون اله یاری روز چهارشنبه در گفتگو با ایرنا افزود: طرح مرمت و استحکام بخشی این بنای تاریخی آماده است و هم اکنون در مرحله تعیین پیمانکار برای اجرای مرمت قرار دارد.
وی اظهارکرد: این بنا در دهه های گذشته به دلیل اینکه در اختیار بخش خصوصی و دارای مالک خصوصی بود، مورد بی مهری قرار گرفت.
مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان افزود: مرمت این بنا به منظور استحکام بخشی به شالوده این بنا بزودی آغاز خواهد شد.
وی یادآور شد: نگهداری اینگونه بناها بسیار پرهزینه است و باید برای آنها کاربری مناسب مانند اقامتگاه سنتی، پذیرایی و از اینگونه موارد تعریف شود.
اله یاری در باب اهمیت این بنا گفت: این کاخ تاریخی یکی از اسناد هویتی مردم آن منطقه است که باید با حفظ و نگهداری آن زمینه جذب گردشگر به آن منطقه را فراهم کنیم.
روستای سرهنگ آباد در فاصله 33 کیلومتری از شهر زواره قرار دارد.
شهرستان اردستان با 45 هزار نفر جمعیت در 118 کیلومتری شمال مرکز استان اصفهان قرار دارد.
استان اصفهان با بیش از 22 هزار بنا و اثر تاریخی که یکهزار و 850 مورد آن به ثبت ملی و هفت اثر آن به نام های میدان نقش جهان، کاخ چهلستون، باغ فین کاشان و مسجد جامع و سه قنات به نام های ' وزوان' ، ' مزدآباد ' و ' مون ' به ثبت جهانی رسیده، کانون توجه گردشگران داخلی و خارجی است.
ت/6994/ 2093 ** خبرنگار: آرزو فلاح ** انتشاردهنده: اصغر دواتگر

خواندن 56 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 09 شهریور 1396 ساعت 06:57