میراث فرهنگی

میراث فرهنگی (740)

مدیرعامل کتابخانه و موزه ملی ملک در نشست خبری «هشتاد سال مشق فرهنگ در باغ ملی» گفت: کتاب «هشتاد سالگی» که متشکل از هشتاد اثر منتخب دو مجموعه موزه ملی ملک و موزه ملی ایران است به مناسبت «هشتاد سال مشق فرهنگ در باغ ملی» منتشر خواهد شد.

شنبه, 01 مهر 1396 ساعت 11:02

ثبت ملی 23 میراث دفاع مقدس در دولت یازدهم

نوشته شده توسط

تهران- ایرنا- معاون میراث فرهنگی کشور می گوید با تاکید رئیس جمهوری، 23 مکان ویژه و تاریخی دفاع مقدس از ابتدای فعالیت دولت یازدهم تاکنون به ثبت ملی رسیده است درحالیکه پیش از دولت تدبیر و امید، حتی یک مورد ثبت در این زمینه نداشتیم.

مشهد- ایرنا- میراث فرهنگی بخشهای کوچک به یادگار مانده از هویت، تاریخ و تمدن هر قوم و ملت است که حفاظت و صیانت از آن نه تنها وظیفه همه مردم بلکه متولیان قانونی و دستگاه های مسئول حفاظت از آن است و هر گونه کوتاهی در این مسیر نابخشودنی خواهد بود.

ارومیه- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: سردرب و دیوار محوطه مدرسه تاریخی شهید چمران ارومیه برای برگزاری مراسم اول مهر و گشایش مدارس توسط این اداره کل احیا و آماده سازی شد.

تهران- ایرنا- مدیر موزه ملی ایران گفت: موزه ایران باستان پس از 80 سال از زمان تاسیس به شیوه طرحی از آندره گُدار (André Godard)؛ معمار و باستان شناس فرانسوی، بازسازی می شود.

رشت – ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع‌دستی و گردشگری گیلان گفت: اعتبارات این اداره کل در حوزه میراث فرهنگی جوابگوی مرمت و نگهداری از یک هزار و 100 بنا و محوطه تاریخی نیست.

پنج شنبه, 30 شهریور 1396 ساعت 06:07

تعزیه کلاک ثبت ملی شد

نوشته شده توسط

خبرگزاری آریا تعزیه کلاک در فهرست ملی میراث ناملموس کشور به ثبت رسید.

یکشنبه, 26 شهریور 1396 ساعت 11:02

هارمونی ناموزون معماری در مسجد خونی تبریز

نوشته شده توسط

هارمونی ناموزون معماری در مسجد خونی تبریز

یاسوج- ایرنا- معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: 2 اثر تاریخی نقوش برجسته تنگ سولک بهمئی و شهر تاریخی دهدشت نیازمند تأمین اعتبار برای انجام ثبت جهانی است.

یکشنبه, 26 شهریور 1396 ساعت 11:02

خانه بیک علی ها در انارک مرمت شد

نوشته شده توسط

اصفهان-ایرنا- خانه تاریخی بیک علی ها یکی از جاذبه های گردشگری و میراث فرهنگی در انارک اصفهان با هزینه ای بالغ بر 250 میلیون ریال مرمت شد.

قزوین- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین گفت:دیوار پوسته شمالی خانه تاریخی سید حسین بهشتی در قزوین زیر نظر کارشناسان فنی این اداره کل ساماندهی و مرمت شد.

استحمام بدن و حمام کردن برای ایرانی‌ ها علاوه بر پاکیزه شدن تن و دفع چرک، یک آیین مذهبی هم بوده است.

یکی از نشریات محلی در تورنتو، در تازه‌ترین شماره‌ منتشر شده‌اش، روستای پلکانی "پالنگان" را که پرونده آن برای ثبت جهانی آماده شده، معرفی کرد.

ساماندهی، حفاظت، مرمت و معرفی بیشتر آبراهه‌های پردیس شاهی به عنوان تنها شواهد فیزیکی باقی مانده از این باغ جهانی، مورد توجه پایگاه میراث جهانی پاسارگاد قرار گرفت.

نمایند اقلیت‌های دینی آشوریان و کلدانی در مجلس شورای اسلامی گفت: کلیساهای تاریخی ایران از جمله کلیسای ننه مریم ارومیه در یونسکو ثبت جهانی شود.

یکشنبه, 26 شهریور 1396 ساعت 11:02

افتتاح موزه زمین‌شناسی لارستان

نوشته شده توسط

موزه زمین‌شناسی «آسانا» در لارستان افتتاح شد.

شنبه, 25 شهریور 1396 ساعت 11:02

اتمام عملیات مرمت بادگیرخانه رجبی سمنان

نوشته شده توسط

تهران - ایرنا - سرمایه گذار خصوصی بادگیرخانه رجبی می گوید: عملیات مرمت این بنا با هزینه ای بالغ بر یک میلیارد تومان به اتمام رسیده و این عمارت تاریخی در هفته های آتی به بهره برداری می رسد.

معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی استان گیلان اعلام کرد: هیچ کدام از بناهای تاریخی قرار گرفته در معرض بارش‌های سیل‌آسای باران در هفته قبل، در گیلان آسیب ندیده‌اند.

مدیر کل امور موزه‌ها از افتتاح 24 موزه در 6 ماهه اول سال جاری در سطح کشور خبر داد.

شنبه, 25 شهریور 1396 ساعت 11:02

"جامه صلح" نمایشگاهی در کاخ موزه سعدآباد

نوشته شده توسط

نمایشگاه پوشاک سلطنتی "جامه صلح" در موزه پوشاک سلطنتی سعدآباد از ۲۳ تا ۳۰ شهریور برپاست.

5 آب انبار و 2 تپه تاریخی بخش شال بزودی در فهرست آثار ملی ثبت می شوند

رئیس شورای اسلامی شهر سامن گفت: خیارشور سامن باید ثبت ملی شود.

یادمان‌ها، بافت و مکان‌های تاریخی در هر شهر به نوعی معرف پیشینه آن مرز و بوم محسوب می‌شوند و می‌تواند جاذبه‌های گردشگری و تاریخی را به وجود بیاورد.

شنبه, 11 شهریور 1396 ساعت 11:02

آسمان، سد راه ثبت ارگ کریمخان در یونسکو

نوشته شده توسط

شیراز-ایرنا- توسعه صنعت گردشگری با تکیه بر میراث تاریخی شعاری است اغلب مدیران فارس روی آن اتفاق نظر و تاکید دارند اما در عمل متاسفانه اوضاع به نحوی دیگر در حال رقم خوردن است خصوصا در مورد ساخت و سازها در حریم آثار تاریخی که به نظر می رسد بررسی و کارشناسی دقیقی پیرامون صدور مجوزها صورت نمی گیرد.

اراک - ایرنا - خانه دو تن از هنرمندان فاخر استان مرکزی، استاد محمدرضا محتاط و ابراهیم دهگان از مفاخر ادبی و تاریخ نگار، روز شنبه با حضور معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری و مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی صاحب پلاک ماندگار شد.

شنبه, 11 شهریور 1396 ساعت 11:02

هشت دهنه از پل تاریخی بریم باشت مرمت شد

نوشته شده توسط

گچساران- ایرنا- سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باشت گفت: طرح مرمت هشت دهنه از بنای تاریخی پل بریم به طول 40 متر در این شهرستان اجرا شد.

جمعه, 10 شهریور 1396 ساعت 11:02

موزه های مراغه؛ یادگار گنج های فراموش شده

نوشته شده توسط

مراغه - ایرنا - موزه های مراغه که نمادی از آثار پیشینیان و تاریخ طلایی و پرشکوه خطه آذربایجان را بازگو می کنند، ولی این گنج های به یادگار مانده آن طور که باید مورد اقبال گردشگران داخلی و خارجی نبوده و زدودن غبار فراموشی نیازمند توجه بیشتر است.

زنجان - ایرنا - معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: بودجه دولتی کفاف نگهداری و حفاظت از بناها و آثار تاریخی و موزه ها را نمی دهد و مدیریت شهرها باید در این زمینه ورود پیدا کنند.

پنج شنبه, 09 شهریور 1396 ساعت 11:02

قلعه ۲۰۰ ساله ایرانی، چهاردیواری افغانها!

نوشته شده توسط

جنگ آنها را به قلعه کشاند. ٣٦‌سال پیش؛ وقتی آقا سیدنصرالله دست زن و بچه‌هایش را گرفت و از مزارشریف به قلعه آورد که اگر نمی‌آورد، فردای آن روز، سر خودش و پسر بزرگش در همان شهر، بالای دار می‌رفت.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با اشاره بر لزوم مرمت مسجد کریم خان بر اهتمام اداره کل میراث فرهنگی به تسریع و نهایی شدن پروژه تاکید کرد.

پنج شنبه, 09 شهریور 1396 ساعت 11:02

خلع ید پیمانکار پروژه گنبد کبود مراغه به دلیل تخلف

نوشته شده توسط

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مراغه از خلع ید پیمانکار پروژه گنبد کبود مراغه به دلیل تخلف خبر داد.

به مناسبت هفته دولت مراسم نصب پلاك ماندگار «احمد فتوت» نقاش برجسته قهوه‌خانه‌اي استان در همدان برگزار شد.

چهارشنبه, 08 شهریور 1396 ساعت 11:02

میدان تاریخی انزلی همچنان سر درگم

نوشته شده توسط

انزلی-ایرنا- نابسامانی میدان مرکزی شهر انزلی با پیشینه و بناهای تاریخی ارزشمند ، درد مشترک اهالی انزلی و مایه تاسف گردشگران است.

اصفهان - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان از تخصیص بودجه پنج میلیارد ریالی از محل طرح های عمرانی سال 96 برای مرمت بنای تاریخی کاخ سرهنگ آباد در روستایی در بخش زواره از توابع شهرستان اردستان خبر داد.

شیراز- ایرنا- روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس اعلام کرد:به هیچ وجه مجوزی برای برگزاری کنسرت ترانه های استاد سالار عقیلی در تخت جمشید طی بازه زمانی 13 الی 16 شهریور ماه 96 صادر نشده است.

اردبیل - ایرنا - سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری به زودی نسبت به ثبت تپه باستانی 'قوروق چی داغی' و قنات سلوط واقع در اراضی روستای سلوط شهرستان نمین مطابق نقشه پیوستی در فهرست آثار ملی کشور اقدام می کند.

چهارشنبه, 08 شهریور 1396 ساعت 11:02

اعضای باند حفاری غیرمجاز در لالی در دام قانون

نوشته شده توسط

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لالی از دستگیری اعضای باند حفاری غیرمجاز در این شهرستان خبر داد.

چهارشنبه, 08 شهریور 1396 ساعت 11:02

مرمت ساختمان ثبت ملی دانشکده ادبیات اهواز آغاز شد

نوشته شده توسط

طرح مرمت عمارت سه گوش (دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجه سابق) اهواز، توسط سازمان میراث فرهنگی خوزستان با اعتبار اولیه ۱۰ میلیارد ریال، و اولویت موریانه زدایی و تغییرات مکانیکال این ساختمان آغاز شده است.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان ری گفت: برگزاری مراسم های مذهبی مردم ری به مدت ۱۰روز در ایام شهادت مسلم ابن عقیل، در جهان تشیع منحصر به فرد است و برای ماندگاری این حرکت باید در میراث معنوی ملی ثبت شود.

چهارشنبه, 08 شهریور 1396 ساعت 11:02

مرمت مسجد هزار ساله ی ساوه پس از هفت سال

نوشته شده توسط

مسجد تاریخی هزار ساله ساوه بالاخره پس از هفت سال دارای بودجه برای مرمت شد .

رئیس سازمان میراث فرهنگی گفت: همکاری‌های خوبی با وزارت امور خارجه انجام شده است و باید کشورهای هدف مشخص شود و بتوان روادید را در برخی کشور‌ها تسهیل کرد، کشورهایی که نیاز به لغو روادید دارند، این کار انجام شود و زمان صدور روادید نیز کاهش پیدا کند.

در راستای حفاظت و نگهداری از معماری بومی و بافت تاریخی روستاها، بافت روستای کلایه از توابع الموت شرقی به همت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین ساماندهی و مرمت شد.

چهارشنبه, 08 شهریور 1396 ساعت 07:55

افتتاح طرح مرمت خانه تاریخی خیابانی مراغه

نوشته شده توسط

همزمان با هفته دولت طرح مرمت خانه تاریخی خیابانی مراغه با 6 میلیارد ریال هزینه به بهره برداری رسید.

سه شنبه, 07 شهریور 1396 ساعت 11:02

آسمانخراشی که سد راه جهانی شدن ارگ کریم خان است

نوشته شده توسط

هتل آسمان که در برابر ثبت جهانی ارگ کریم‌خان شیراز قامت برافراشته، در خیابانی در فاصله 100 متری این مجموعه در حال ساخت است به همین دلیل از فضای پیرامونی ارگ کریم‌خان به راحتی طبقات انتهایی آن عرض اندام می‌کند.

گروهی از حفاران غیر مجاز با تلاش یگان حفاظت میراث فرهنگی استان قزوین و همکاری نیروی انتظامی در شهرستان بوئین زهرا شناسایی و دستگیری شدند.

سه شنبه, 07 شهریور 1396 ساعت 11:02

شهرسوخته در ترازوی قضاوت

نوشته شده توسط

آنچه در این میان به رسم انصاف و حکم عقل لازم است، تحلیلی از وضع موجود پایتخت و پیگیری نقاط مثبت مدیریتی و اصلاح ضعف‌های آن است که اگر چنین شد برنده آن همه خواهند بود.

به مناسبت گرامیداشت هفته دولت و با حضور معاون رئیس‌ جمهور پروژه مرمت و بازسازی راسته چاقوسازان بازار تاریخی اردبیل افتتاح شد.

توجه به میراث فرهنگی نشانه‌ای از تمدن هر کشور تلقی می‌شود و این روزها توسعه گردشگری و تلاش برای ورود گردشگر و ارائه خدمات ویژه به او، از جمله پایه‌های رشد اقتصاد کشورها محسوب می‌شود اما در ایران هر روزه اخبار جدیدی مبنی از تخریب خانه های تاریخی به گوش می‌رسد.

تخریب محوطه میدان مرکزی همدان، پاک کردن بخشی از تاریخ معماری شهرسازی ایران وحافظه‌ تاریخی شهر همدان است. برجسته‌ترین معماران و طراحان ایران وجهان به طراحی چنین میدانی باچنین مقیاس و عظمت، تاریخ و ویژگی‌های کالبدی علاقمند هستند وبا تخریب‌های صورت گرفته، این فرصت دارد از دست می رود.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت : این اداره کل توانست با توجه به شاخص هایی که برای ارزیابی در جشنواره شهید رجائی مطرح بوده است ، امتیاز خوبی را کسب کند و به عنوان دستگاه برتر در این جشنواره مورد تقدیر قرار بگیرد.

دوشنبه, 06 شهریور 1396 ساعت 11:02

خانه سیمین و جلال پاتوق اهالی هنر و ادبیات می شود

نوشته شده توسط

مدیر عامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران با اشاره به اینکه مرمت و بازسازی منزل جلال آل احمد و سیمین دانشور با حفظ هویت این بنای فرهنگی و مطابق با اصول علمی مرمت ابنیه تاریخی انجام شده است، گفت:این مجموعه به عنوان اولین خانه موزه در منطقه یک تهران به پاتوق فرهنگی برای اهالی هنر و ادبیات تبدیل می شود.

استاد غلامرضا نصیری ، استادکار چاقوساز زنجانی ، دو قبضه چاقوی شکاری را به موزه صنایع دستی زنجان در عمارت دارایی اهداء کرد .

رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان هیرمند گفت: فاز هفتم مرمت ارگ جلال آباد با اعتبار یک میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی از ماه گذشته آغاز شده است.

فرماندار جاجرم از روند کاوش در منطقه باستانی تپه پهلوان بازدید کردند.

رئیس میراث فرهنگی و صنایع گردشگری شهرستان گرمه بمناسبت هفته دولت گزارشی از فعالیتها و عملکرد چهار ساله دولت در حوزه میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان گرمه ارائه نمود.

بجستان- مسئول اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری بجستان گفت: این شهرستان از بیشترین کاروانسراهای تاریخی در استان برخوردار است و برای جذب گردشگر و احیاء آنها باید بخش خصوصی را به کمک بطلبیم.

سرپرست پایگاه میراث‌فرهنگی بافت تاریخی شهر بشرویه از مرمت بنای تاریخی حسینیه معین این شهرستان خبر داد.

کرمانشاه- ایرنا- آوازه اش جهانی است و نامش برندی در فهرست آثار تاریخی دنیا اما شهر همچنان در زمره شهرهای کوچک با بودجه کم با این تفاوت که اطراف میراث جهانی را انواع زباله و نخاله ساختمانی احاطه کرده و گویا در شهر جای دیگری برای دور ریختن زباله غیر از جوار آثار تاریخی وجود ندارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان بر ضرورت حفظ ژئوتوریسم تاکید کرد.

جشنواره فرهنگی، هنری و ادبی تابستانه کاخ موزه سردار ماکو با حضور مسئولین استانی و منطقه ای در کاخ موزه سردار ماکو افتتاح شد.

هفته گذشته جمعی پنجاه نفره از کسبه و سرمایه‌گذاران ارگ جهان نما در اعتراض به اقدامات شهرداری اصفهان و خلف وعده‌های ده ساله در قبال ارگ جهان نمای، مقابل اتاق شهردار اصفهان تجمع و تحصن کردند.

یکشنبه, 05 شهریور 1396 ساعت 11:02

مرمت خانه آل طاها كوهبنان آغاز شد

نوشته شده توسط

مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان كرمان از آغاز مرمت خانه باغ تاریخی آل طاها شهرستان كوهبنان خبر داد.

یکشنبه, 05 شهریور 1396 ساعت 11:02

کشف سفال‌نوشته به‌خط پهلوی اشکانی در بیرجند

نوشته شده توسط

مهم‌ترین یافته به‌دست‌آمده از فصل سوم کاوش باستان‌شناختی در تپه تخچرآباد بیرجند متعلق به اواخر عصر آهن جدید یک قطعه سفال‌نوشته شکسته دارای چند حرف به خط پهلوی اشکانی است.

یکشنبه, 05 شهریور 1396 ساعت 11:02

کشف قبرستان باستانی در کرمان

نوشته شده توسط

کرمان - ایرنا - کارشناس ارشد باستان شناسی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان از کشف قبرستان قدیمی در روستای باقرآباد کرمان خبر داد.

یکشنبه, 05 شهریور 1396 ساعت 11:02

افتتاح طرح بهسازی خانه تاریخی خیابانی در مراغه

نوشته شده توسط

مراغه - ایرنا - طرح بهسازی خانه تاریخی خیابانی مراغه همزمان با هفته دولت و با 6 میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.

سه شنبه, 31 مرداد 1396 ساعت 11:02

همت خیاط تالشی به ماندگاری هویت های تاریخی

نوشته شده توسط

آستارا - ایرنا - خیاط 73 ساله شهرستان تالش در غرب استان گیلان که از 50 سال قبل، کمر همت به تولید کلاه نمادین تالشی بسته، اهتمام به ترویج لباس سنتی این قوم و تاکید بر توجه نسل جوان به تولیدات سنتی و لباس های محلی که بیانگر هویت های تاریخی هستند، دارد.

کرمانشاه- ایرنا- محوطه های تاریخی کرمانشاه از حالت تک بُعدی که تنها مکانی برای بازدید گردشگران باشد خارج می شود و قرار است در این اماکن رویدادهای فرهنگی و هنری از جمله جشنواره های موسیقی، نمایشگاه های کتاب و صنایع دستی و این قبیل برنامه ها برگزار شود.

میراث فرهنگی شهر یزد با همکاری پژوهشگران و موسسات آلمانی به موزه استانی تبدیل می شود.

سه شنبه, 31 مرداد 1396 ساعت 11:02

تپه ازبکی در مسیر جهانی شدن!

نوشته شده توسط

مدیرکل میراث فرهنگی البرز از انجام نقشه‌برداری و مستندسازی بقایای معماری محوطه ازبکی برای تعیین عرصه و پیشنهاد حریم محوطه این تپه باستانی خبر داد.

«باید دستور فوری به «مناطق دارای بافت تاریخی» ابلاغ شود تا از صدور هرگونه مجوز عجولانه و فاقد استعلام از سازمان میراث فرهنگی، آغاز فعالیت‌ عمرانی در بافت‌های تاریخی و افتتاح بناهای تاریخی در حال احیا و تکمیل نشده، تا روی کار آمدن شورای اسلامی پنجم شهر تهران و شهردار جدید، جلوگیری شود.»

سه شنبه, 31 مرداد 1396 ساعت 11:02

مرمت عقدنامه قاجاری در بیرجند

نوشته شده توسط

مسئول آزمایشگاه مرمت اداره کل میراث فرهنگی از مرمت ، یک فقره عقدنامه قاجاری، متعلق به شخص حقیقی،خبر داد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: مساجد تاریخی خراسان رضوی به دلیل بهره گیری از هنر‌های فاخر اسلامی و ایرانی خود موزه‌ای تمام عیار از هنر اسلامی به شمار می‌روند.

معاون استاندار آذربایجان غربی و فرمانداره ویژه شهرستان مهاباد گفت: پس از سال ها آرزوی دیرینه مردم گوک تپه در تبدیل این روستا به شهر برآورده شده و شهرداری این شهر در هفته دولت تاسیس می شود.

خبرگزاری شبستان: مساجد بخشی از آثار تاریخی استان زنجان را تشکیل می دهند که قدمت برخی از این مساجد از جمله مسجد قروه یک هزار ساله است و به دوره سلجوقی باز می گردد.

سه شنبه, 31 مرداد 1396 ساعت 11:02

مرمت ۲ خانه تاریخی در شیراز

نوشته شده توسط

خانه های اوجی و صبوری در بافت تاریخی- فرهنگی شیراز بازسازی می شوند.

بنای تاریخی کوشک کی ابول در شهرستان کهیگلویه به ثبت ملی رسید.

سه شنبه, 31 مرداد 1396 ساعت 11:02

ثبت ملی چنار چرمه سرایان

نوشته شده توسط

چنار چرمه سرایان در فهرست میراث طبیعی- ملی ثبت شد.

فرماندار اردستان گفت: به مقام‌های انتظامی شهرستان دستور داده‌ شده تا نهایت سعی خود را به‌ منظور دستگیری عامل یا عاملان این تخریب انجام داده و با آن‌ها برخورد کنند.

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری چهارمحال‌ و بختیاری گفت: پرونده درخت گردوی کهنسال شهرستان کیار برای ثبت در فهرست آثار ملی ارسال شد.

فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همدان گفت: در چند روز اخیر حین مرمت یک اثر تاریخی در همدان، مقادیری سلاح و مهمات قدیمی از سوی یگان حفاظت کشف شد.

رئیس هیئت چوگان استان قزوین گفت: با پیگیری‌هایی که در یکی دو سال اخیر انجام دادیم در حال حاضر موفق شدیم دو تیم بومی چوگان در استان قزوین تشکیل دهیم که از 15 بازیکن تشکیل شده است.

گرگان- ۱۶ ماه از امضای تفاهم نامه چند جانبه برای احیاء قدیمی ترین بافت تاریخی ثبت شده کشور می گذرد و احیاء این بافت ارزشمند به مطالبه عمومی تبدیل شده اما عزم مدیریت شهری گرگان جزم نشد.

قزوین-ایرنا-مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین گفت: باغستان سنتی و بافت تاریخی قزوین از قابلیت های لازم برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو برخوردار هستند.

کاشان- ایرنا- مدیر مجموعه جهانی باغ تاریخی فین کاشان گفت: عملیات حفاظت و نجات بخشی فضای سبز این مجموعه با صرف اعتباری افزون بر 440 میلیون ریال انجام شد.

دوشنبه, 30 مرداد 1396 ساعت 11:02

حمام قاجاری، یا ویرانه‌ی جنگ جهانی دوم؟

نوشته شده توسط

خیابان شهید مطهری، گذر بادی‌الله، نبش کوچه تحویلی در محله «ساغریسازان»ِ شهر رشت؛ حمامِ قاجاری «حاجی» که تا ۱۰ سال قبل فعال بود، امروز به دلیل تفاهم نداشتن ۳۰ مالک‌ِ آن، به یک مخروبه تبدیل شده؛ مخروبه‌ای با کاشی‌های شاهنامه‌ای که نیمی از کاشی‌هایش را هم دزدیده‌اند!

دوشنبه, 30 مرداد 1396 ساعت 11:02

روایتی از این روزهای میراث فرهنگی ایذه!

نوشته شده توسط

دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی ایذه گفت: کول فرح، ارگ اتابکی (تاق طویله)، شهسوار اشکفت سلمان و خونگ اژدر همه به عنوان چشم‌انداز تاریخی فرهنگی در یونسکو در سال 2007 ثبت مقدماتی شده‌اند

رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان دهلران از کشف آثار جدیدی در تپه چیغاب در حوزه این شهرستان خبر داد .

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان ابهر گفت: 16 قلم اموال منقول تاریخی و فرهنگی از طرف شهروندان ابهری جهت نگهداری در موزه باستان‌شناسی اهدا شد.

دوشنبه, 30 مرداد 1396 ساعت 11:02

آغاز عملیات نرده‌گذاری در محوطه گنجنامه

نوشته شده توسط

معاون خدمات شهری شهرداری همدان از ایجاد گیت در محوطه گنجنامه خبر داد و گفت: عملیات نرده‌گذاری در محوطه گنجنامه از امروز آغاز شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی از تعطیلی دو معدن در اطراف محوطه سنگ‌نگاره‌های تیمره خمین خبر داد.

به دنبال اجرای پروژه‌های احیا و باز زنده سازی مسجد جامع عتیق، عملیات ساماندهی عرصه این اثر ارزشمند تاریخی– مذهبی توسط میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین آغاز شد.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردکان در مورد تصاویر انتشار یافته از کاوش‌های شبانه در بافت تاریخی این شهر، اظهار کرد: این تصاویر مربوط به یکی از ملک‌های شخصی بافت تاریخی است که براساس شواهد موجود در چند ماه گذشته مورد بی‌مهری جاهلان میراث فرهنگی قرار گرفته است.

گروه اجتماعی: موقوفه حمام باشی خرم‌آباد از موقوفات عام تحت تولیت اوقاف و امور خیریه مربوط به دوره قاجار بوده که توسط شاهزاده حسین میرزا، به نیت روضه‌خوانی و عزاداری حضرت سیدالشهدا(ع) وقف شده است.

ابیانه فقط یک روستا نیست مجموعه ای از تاریخ و تمدن ایران زمین است که چشم‌ هر گردشگری را می نوازد.

دوشنبه, 30 مرداد 1396 ساعت 11:02

پایان مرمت ‍ آش خانه شمسی چرخاب اردکان

نوشته شده توسط

استحکام بخشی و زیربندی دیوارهای خشتی، مرمت طاق ضربی خشتی، مرمت پشت بام و راه پله از جمله اقدامات مرمتی آش خانه شمسی اردکان است.

دوشنبه, 30 مرداد 1396 ساعت 11:02

کودکان باستان‌شناس در کاخ نیاوران

نوشته شده توسط

مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران اعلام کرد: کارگاه آموزش خلاق باستان شناسی برای کودکان در گروه های سنی 6 تا 12 سال در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران آغاز به کار کرد.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی لرستان از مرمت خیابان حافظ خرم‌آباد خبر داد.

رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مراغه از آغاز اصلاح پوشش سقف و محوطه سازی گبند کبود و برج مدور خبر داد.

یزد ـ خبرنگاران یزد و میبد امروز در نشستی خبری با بخشدار مرکزی شهرستان میبد در مورد مسائلی همچون ثبت جهانی بافت تاریخی میبد، آلودگی هوا، روستاهای هدف گردشگری و .... بحث و تبادل‌نظر کردند.

خبرگزاری آریا- حمیدررضا قلیچ‌خانی، هنرمند خوشنویس با اشاره به اینکه یکی از ارزش‌های تأسیس موزه خوشنویسی ایران این است که می‌تواند سهم و داشته‌های ایران را از هنرهای اسلامی مشخص کند، گفت: این کار را در سال‌های اخیر تمام تمدن‌ها و کشورهای همسایه ایران انجام دادند.

یکشنبه, 29 مرداد 1396 ساعت 11:02

شب عروسک‌های لیلی برگزار می‌شود

نوشته شده توسط

برای اولین بار شب‌های بخارا به موضوع شخصیت‌های عروسکی لیلی و دلیار اختصاص خواهد یافت.

یکشنبه, 29 مرداد 1396 ساعت 11:02

کشف بقایای نوسنگی‌های 6000 ساله

نوشته شده توسط

دیرینه‌شناسان حین ساخت خط متروی جدید در مرکز استانبول، بقایایی از دوران نوسنگی را پیدا کردند که معتقدند به حدود 6000 سال پیش بازمی‌گردد.

اجرای کنسرت نمایش «سی» با استقبال گسترده مخاطب مواجه شد، و طبیعتا این استقبال مسائلی را با خود به دنبال داشت، یکی از این موارد تخریب‌های احتمالی کاخ سعد‌آباد در 25 شب اجرا و حضور نزدیک به 4 هزار نفر در یک اجرا بود

اصفهان - ایرنا - معاون سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان از تصویب 20 طرح جدید سرمایه گذاری بخش خصوصی در کمیسیون فنی سرمایه گذاری این اداره کل خبر داد.

اسفراین -ایرنا -رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری اسفراین از آغاز مرمت بزرگترین و منحصر به فردترین آب انبار خراسان شمالی در شهر صفی آباد از توابع این شهرستان خبر داد.

شهردار کرمان با اشاره به اینکه در این شهر حدود 150 هکتار بافت تاریخی به‌عنوان محور گردشگری انتخاب شده است، گفت: میدان تاریخی توحید کرمان به‌زودی بسته می‌شود و آسفالت کف آن جمع‌آوری و عملیات پیاده‌روسازی آغاز می‌شود.

گروه معارف: مسجد جامع چهار درخت بیرجند نمادی از ذوق و هنر اصیل ایرانی و یکی از قدیمی‌ترین بناهای شهر بیرجند است.

گروه اجتماعی: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: موزه استان تا پایان آبان‌ماه سال‌جاری به بهره‌برداری می‌رسد.

کارشناس باستان شناسی ارگ بم گفت:باکمک پلیس بم از منزل مسکونی در بم چند ظرف با قدمت 5هزار سال کشف شد.

اهواز ـ ایرنا ـ خانه تاریخی وحید در رامهرمز در حالی به تلی از آوار تبدیل شد که صدای تخریب این بنای تاریخی متعلق به دوران قاجار به گوش هیچ کسی نرسید.

نهاوند- ایرنا- رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان نهاوند گفت: برای ادامه عملیات حفاری و کشف نهایی معبد لائودیسه شهرستان نهاوند، 10 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

مهاباد- ایرنا- آئین ویژه مذهبی هموطنان زرتشتی موسوم به ' گاهنبار' در محوطه باستانی تخت سلیمان تکاب در جنوب آذربایجان غربی آغاز شد.

بجنورد-ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: فعالیت یگان حفاظت در سه ارگان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، اداره کل حفاظت از محیط زیست و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری باید در هم مشارکت داده شود.

شنبه, 28 مرداد 1396 ساعت 11:02

برای "پدر مرمت نوین ایران" چه کردیم؟

نوشته شده توسط

۱۰ سال از فقدانش گذشت، «مردی که شایسته‌ی تمدنی بزرگ بود»، مردی که عمرش به پایان مراسم تقدیرش قد نداد و امروز ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ دهمین سال درگذشت اوست. «دکتر باقر آیت‌الله زاده شیرازی» که پدر مرمت نوین ایران نامیده می‌شد.

شنبه, 28 مرداد 1396 ساعت 11:02

خانه نخستین سپهبد ایرانی تخریب شد

نوشته شده توسط

«خانه سپهبد امیراحمدی، که سال گذشته هویت آن کشف شده بود، با وجود آگاهی شهرداری، سازمان میراث، کمیته امداد از تاریخی بودن آن، تخریب شد.»

جمعه, 27 مرداد 1396 ساعت 11:02

ضیافت علمی با چاشنی موزه گردی

نوشته شده توسط

تهران- ایرنا- موزه ملی علوم و فناوری برای جذب و تشویق بیشتر مخاطبان به بازدید از این موزه برنامه های ویژه مختلفی را از جمله تورهای یک روزه و آخر هفته های تدارک دیده است.

خبرگزاری آریا- مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری لرستان گفت : بر اساس آنکه سالها آرزو داشته تا لرستان را به عنوان یک سرزمین پل ساز به جهان بشناسانیم ، ثبت ملی و جهانی پلهای تاریخی این دیار را در اولویت کاری پایگاه پلهای تاریخی لرستان قرار داده ایم

بجنورد-ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: امسال 15 فقره پرونده تخلف در زمینه های مختلف میراث فرهنگی در این استان تشکیل شده است.

مشهد- ایرنا- قصر تاریخی بلقیس یا کوشک سلامی با قدمتی افزون بر 9 قرن در نزدیکی شهرستان خواف واقع در جنوب خراسان رضوی برگی از تاریخ هزاران ساله این خطه در پهنه تمدن ایران شناخته می شود.

چهارشنبه, 25 مرداد 1396 ساعت 11:02

حریم کهمان تعیین می‌شود

نوشته شده توسط

خرم آباد - ایرنا - روزنامه همشهری در گزارشی با عنوان حریم کهمان تعیین می شود، نوشت: کهمـــان یکی از بی ‌نظیرترین جاذبه‌های گردشگری استان و شهرستان سلسله است که با وجود سراب‌های خروشان همواره پذیرای خیل عظیم گردشگران است.

تهران- ایرنا- نخستین جلسه کمیته تعیین کاربری بناهای تاریخی و فرهنگی بر اساس شان و ظرفیت اثر برگزار شد.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان ابهر از اجرای طرح مطالعه، مرمت و حفظ بافت تاریخی در دو روستای قروه و درسجین خبر داد.

عضو هیات علمی گروه باستان شناسی دانشگاه رازی کرمانشاه گفت: استان کرمانشاه برای مطالعات باستانشناسی پتانسیل بالایی دارد.

سرپرست پایگاه ملی حسنلو گفت:تپه تاریخی حسنلو ساماندهی می شود.

چهارشنبه, 25 مرداد 1396 ساعت 11:02

خانه تاریخی زعیم

نوشته شده توسط

خانه تاریخی زعیم

یک باستان شناس دانمارکی گفت: استان کرمانشاه دارای یک فرهنگ، تاریخ و تمدن اصیل است.

چسبیده به دیوارهای کاخ آقا محمدخان قاجار در شهر گرگان، کمتر از یک ماه است که عملیات گودبرداری و ساخت‌وساز با هدف ایجاد درمانگاه در حال انجام است، اقدامی که شکایت میراث فرهنگی استان را به دنبال داشته است.

چهارشنبه, 25 مرداد 1396 ساعت 11:02

خانه تاریخی طلوعی‌فر در دزفول مرمت می‌شود

نوشته شده توسط

معاون میراث فرهنگی خوزستان از آغاز فصل اول عملیات مرمت خانه تاریخی طلوعی‌فر در دزفول خبر داد.

گروه اجتماعی: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مركزی گفت: با توجه به اعتبار اختصاص یافته و تعیین اولویت‌ها، مرمت بازار تاریخی اراك در سه جبهه سرای كاشانی، سرای حاجیانی و راسته‌های اصلی آغاز شده است.

چهارشنبه, 25 مرداد 1396 ساعت 11:02

باستان شناسی گنج دره هرسین در حال اجراست

نوشته شده توسط

عضو هیات علمی گروه باستان شناسی دانشگاه رازی کرمانشاه گفت: استان کرمانشاه برای مطالعات باستانشناسی پتانسیل بالایی دارد.

چهارشنبه, 25 مرداد 1396 ساعت 11:02

دستگیری حفاران غیر مجاز در مزینان سبزوار

نوشته شده توسط

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان سبزوار از دستگیری حفاران غیر مجاز در مزینان سبزوار خبر داد.

چهارشنبه, 25 مرداد 1396 ساعت 11:02

شروع مرمت مسجد جامع تاریخی نیشابور

نوشته شده توسط

مرمت مسجد جامع تاریخی شهرستان نیشابور که بر اثر عوامل طبیعی در سال‌های گذشته اسیب دیده بود آغاز شده است.

اراک - ایرنا - رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان فراهان گفت: پی سوز سفالی متعلق به قرون میانی اسلامی (دوره های پنج تا هشت هجری قمری) در شهرستان فراهان کشف شد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان از اتمام فاز نخست مرمت حمام خسروآقا تا پایان سال جاری خبر داد.

ارومیه- ایرنا- معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: پرونده چهار اثر فرهنگی ناملموس این استان شامل ' دانش و فن ساخت ساز آشیقی'، 'مهارت ریزه کاری چوب'، 'دانش تولید نقل بید مشک' و ' مهارت ساخت تنور سنتی' در مسیر ثبت ملی قرار گرفت.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: برای احیای بافت تاریخی ارومیه کاری انجام نشده است.

سه شنبه, 24 مرداد 1396 ساعت 11:02

مرمت يخدان خشتی شهرستان انار آغاز شد

نوشته شده توسط

مدیر كل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان كرمان از مرمت یخدان خشتی شهرستان انار خبر داد.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان شرقی از تنظیم 48 برنامه ملی و فراملی در کمیته فرهنگی، اجتماعی و انتظامی تبریز 2018 خبر داد.

نصب «کاشی ماندگار» بر سردر خانه هنرمندان و شخصیت‌های دینی و فرهنگی به خانه‌های عباس کیارستمی، سیروس ابراهیم‌زاده، هادی سیف، منوچهر طریقی و مرحوم ابراهیم یونسی رسید.

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان طرقبه و شاندیز از برگزاری دومین جشن ثبت ملی شیشلیک شاندیز با حضور میهمانان داخلی و بین‌المللی در یازدهم شهریورماه خبر داد.

ثبت جهانی مجموعه آثار باستانی بیشاپور شهرستان کازرون در مراحل پایانی است.

سه شنبه, 24 مرداد 1396 ساعت 11:02

پل قدیم دزفول مرمت می‌شود

نوشته شده توسط

خبرگزاری شبستان: معاون میراث فرهنگی خوزستان از آغاز فصل جدید مرمت پل ساسانی دزفول با اعتبار پنج میلیارد ريال خبر داد.

رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان دهلران از تعیین عرصه و حریم سه تپه تاریخی در این شهرستان توسط سه هیئت باستان شناسی اعزامی از مرکز خبر داد.

دوشنبه, 23 مرداد 1396 ساعت 11:02

«سایت‌موزه عصر آهن تبریز»

نوشته شده توسط

اشاره: زهرا نکوفر - محوطه باستانی مسجد کبود واقع در شمال شرق بنای مسجد کبود تبریز است. طول (شرقی- غربی) این محوطه 276 متر و عرض (شمالی- جنوبی) آن به طور متوسط 102 متر و مساحت آن 28290 مترمربع (حدود 3 هکتار) می‌باشد. این محوطه طی خاکبرداری‌های سال 1376 بوسیله شرکتهای طرف قرارداد شهرداری تبریز شکل گرفته و طی همان سال با شناسایی آثار گورستان هزاره اول قبل از میلاد و پس از بازدیدها، گمانه‌زنی‌ها و کاوش به عنوان یک محوطه باستانی دارای آثار به ویژه دوره آهن با شاخص اسکلتهایی مدفون همراه با سفال‌های خاکستری و در مواردی نخودی و قرمز و اشیای فلزی شناخته شده است.

خبرگزاری آریا- فصل دوم بررسی باستان‌شناختی بخش مرکزی شهرستان بِن چهارمحال‌وبختیاری به شناسایی 93 اثر و محوطه باستانی از دوران مس و سنگ تا دوره قاجار و پهلوی منجر شد.

سمنان- ایرنا- مسوول موزه های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: 2 هزار قلم شی تاریخی از موزه ملی ایران برای تکمیل موزه ها به استان انتقال یافت.

تربت حیدریه - ایرنا - رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تربت حیدریه اعلام کرد: تعدادی تنبوشه سفالی آبرسانی، مربوط به دوران صفویه، در روستای 'دافی' از توابع بخش کدکن این شهرستان کشف شد.

حفاظت الکترونیک و مانیتورینگ آثار تاریخی، ساماندهی املاک سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، ساماندهی قوانین جزائی میراث فرهنگی و فرآیند ورود و خروج اموال فرهنگی و موزه‌ای به عنوان مهمترین مسائل مربوط به حوزه‌ میراث فرهنگی مهمترین بندهایی است که در طرح جامع میراث فرهنگی در دست تهیه هستند.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد گفت: مرمت دبیرستان امام خمینی(ره) 5 میلیارد تومان نیاز دارد.

دوشنبه, 23 مرداد 1396 ساعت 11:02

حمام تاریخی "پشته ایسین"

نوشته شده توسط

حمام تاریخی "پشته ایسین" واقع در روستایی به همین نام در شمال شهرستان بندرعباس که از معدود بناهای باقی‌مانده از دوره قاجار در استان هرمزگان است

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد از آغاز مطالعه آرایه‌های قرن پنجم تا هشتم هجری قمری و معماری بناهای بقعه دوازده امام، مدرسه رکنیه و شمسیه یزد خبر داد .

دوشنبه, 23 مرداد 1396 ساعت 11:02

چنار کهنسال رقه بشرویه ملی شد

نوشته شده توسط

کارشناس ثبت میراث طبیعی استان گفت:چنار کهنسال رقه بشرویه در فهرست میراث طبیعی- ملی ثبت شد.

دوشنبه, 23 مرداد 1396 ساعت 11:02

باغ شهر تاریخی مهریز در آستانه ثبت ملی کشور

نوشته شده توسط

پرونده پیشنهاد ثبت باغ شهر تاریخی مهریز تا پایان شهریور آماده می شود.

دوشنبه, 23 مرداد 1396 ساعت 11:02

مرمت پل های آب بر سر در بشرویه

نوشته شده توسط

مسئول میراث فرهنگی گفت: پل های آب بر سر یا ترناوها بخش ارسک شهرستان بشرویه مرمت و بازسازی می شود.

مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی شهر قزوین گفت: خانه موزه و حسینیه شهید بابایی به زودی به بهره‌برداری می‌رسد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: مطالعات طرح مدیریت جامع اثر طبیعی ملی سبلان با عنوان مطالعه طرح تفصیلی اجرایی به مساحت ۶ هزار و ۶۴۳ هکتار در حال انجام است.

هفته ای که گذشت مطلبی در سایت هلال احمر با تیتر «اهدای ۲۲ قلم نشان و اشیاء تاریخی ارزشمند هلال‌احمر ایران به موزه فدراسیون بین‌المللی صلیب‌سرخ در ژنو» منتشر شد که واکنش‌های را دربر داشت.

کرج - ایرنا - فرماندار ساوجبلاغ در اولین نشست کار گروه توسعه صادرات غیر نفتی از عملکرد اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان البرز از بلاتکلیفی کاروانسرای ینگی امام این شهرستان انتقاد کرد.

دوشنبه, 23 مرداد 1396 ساعت 11:02

شناسایی 24 بنای تاریخی نیازمند بازسازی در اراک

نوشته شده توسط

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: 24 بنای تاریخی در اراک شناسایی شده‌ که در خصوص تملک و بازسازی آنها نیازمند اعتبار هستیم.

دوشنبه, 23 مرداد 1396 ساعت 11:02

مرمت آثار تاریخی شهرستان خواف

نوشته شده توسط

شهرستان خواف یکی از شهرستان‌های استان خراسان رضوی است و مرکز آن شهر خواف می‌باشد که در ۲۵۰ کیلومتری جنوب غربی مشهد واقع است.

دوشنبه, 23 مرداد 1396 ساعت 11:02

کشف ۱۰۰ قلم شی عتیقه در جیرفت

نوشته شده توسط

25 باستان شناس از دانشگاه جیرفت و توبینگن آلمان، تحقیقات خود را از ابتدای سال جاری در روستای ورامین جیرفت آغاز کردند.

رئیس مرکز موزه علم و فناوری ایران گفت: برگزاری جشنواره موزه علم و فناوری با هدف معرفی علم به نسل جدید و ترویج دانش برگزار می‌شود.

دوشنبه, 23 مرداد 1396 ساعت 11:02

ثبت 3 اثر تاریخی مازندران در فهرست آثار ملی

نوشته شده توسط

باغ مستوفی الممالک روستای دونه سر بابل ، بنای تاریخی ساختمان گمرک بابلسر و اثر تاریخی راه آهن ساری در فهرست آثار ملی ایران ثبت شدند.

ایتالیایی‌ها با همکاری مهندسان بومی بافت تاریخی شیراز را باز آفرینی می‌کنند.

با توجه به ثبت جهانی شهریزد و همچنین جایگاه ویژه شهر ابرکوه و اینکه در زمره 14 شهر نمونه گردشگری قرار دارد، طبیعی است که میراث فرهنگی آن نیازمند حفاظت و صیانت بیشتری است.

زنده‌یاد علی سامی، باستان‌شناس نامدار و نخستین ایرانی کاوشگر تخت جمشید 22 مردادماه 1368 دارفانی را وداع گفت. به مناسبت سالروز درگذشت این شخصیت نامی ایران نگاهی به یکی از مهمترین آثار او یعنی «پاسارگاد» انداخته‌ایم.

سمنان- ایرنا- مسوول موزه فسیل و سنگ شهرستان مهدیشهر گفت: این موزه به نصب و راه انداری سامانه امنیتی از جمله دوربین به همراه افزایش فضای نیاز دارد.

یکشنبه, 22 مرداد 1396 ساعت 11:02

آغاز فصل جدید مرمت پل قدیم دزفول

نوشته شده توسط

معاون مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان گفت: این فصل از مرمت پل ساسانی دزفول با تخصیص اعتبار یک میلیارد ریال از محل منابع ملی و با نظارت زهرا گیتی‌فروز و پیمانکاری شرکت فنی مهندسی تام پی‌سازه انجام می‌شود.

براساس نظر شورای فنی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، محوطه‌ تاریخی «حاجی‌خان» در همدان به طور کامل حفظ می‌شود و سایت پتروشیمی فامنین با هدف حفاظت کامل از این تپه‌ی متعلق به دوره ماد، از این منطقه جابجا خواهد شد.

خمین - ایرنا - مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خمین گفت: تکمیل عملیات بازسازی و استحکام بخشی عمارت امیر مفخم در این شهرستان به 2 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

اهواز ـ ایرنا ـ سرپرست اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان کارون گفت: مرمت و احیای پل تاریخی کوت سید صالح این شهرستان با اعتبار6 میلیارد ریال آغاز شد.

مدیرکل میراث فرهنگی ،گردشگری وصنایع دستی استان کرمان گفت: در چهار سال گذشته بیش از 60 میلیارد تومان از منابع غیردولتی در حوزه میراث فرهنگی و تاریخی استان کرمان هزینه شده است.

مهاباد- ایرنا- رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری تکاب گفت: عملیات مرمت اضطراری و رفع خطر آسیب قلعه تاریخی 'رشید الدوله' روستای دورباش این شهرستان به پایان رسید.

بروجرد - ایرنا - رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری بروجرد با اشاره به کشف چند تکه سفال درتپه شهدا(چغای) این شهرستان گفت: تحقیق وبررسی بیشترمحیط اشیا کشف شده نیازبه مجوزپژوهش کده باستانشانسی ایران دارد که این مهم هنوزتحقق نیافته است.

اراک - ایرنا - معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: مرمت و بازسازی ابنیه تاریخی کمیجان در سال جاری به 2 میلیارد و 700 میلیون ریال اعتبار نیاز دارد.

تبریز- ایرنا - فرماندار شهرستان خداآفرین از ارزیابی جنگل های ارسباران توسط نمایندگان سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد ( یونسکو UNESCO) خبر داد.

مشهد- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: در پی حادثه طبیعی سیل دیروز در شمال خراسان رضوی هیچگونه آسیبی در شهرستانهای کلات و درگز به آثار تاریخی وارد نشده است.

یزد - ایرنا - رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ابرکوه گفت: در اقدامی غیرقانونی بخشی از 2 باب خانه قدیمی و نیزیک باب خانه تاریخی کاملا در هسته کهن شهر شبانه توسط افراد سودجو ویران شده ست.

تبریز - ایرنا - فرماندار بستان آباد با اشاره به ضرورت حفظ و صیانت از میراث تاریخی خواستار سرعت بخشی در ثبت ملی شهر اوجان قدیم این شهرستان شد.

اداره کل میراث فرهنگی خوزستان برای بازگرداندن خانه بچاری به فهرست آثار ملی دوباره تلاش می‌کند!

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان از ثبت ملی آیین حنابندان قوم قزلباش در فهرست آثار ناملموس کشور خبر داد.

تهران - ایرنا - مدیر مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی از پیشنهاد ایجاد 12 رشته جدید دانشگاهی در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خبر داد و گفت که با تصویب آنها، شمار رشته های این حوزه به 16 رشته خواهد رسید.

جمعه, 20 مرداد 1396 ساعت 11:02

اکو موزه دریای خزر در آستارا برپا شد

نوشته شده توسط

آستارا - ایرنا - اکو موزه یک روزه دریای خزر با هدف معرفی ظرفیت های این دریا و خطرات آلودگی آن با همکاری فعالان محیط زیست استان گیلان و فرمانداری آستارا در ساحل این شهرستان دایر شد.

پنج شنبه, 19 مرداد 1396 ساعت 11:02

کشف 270 قطعه شیء تاریخی در شهرکرد

نوشته شده توسط

شهرکرد- ایرنا- فرمانده نیروی انتظامی چهارمحال و بختیاری از کشف و ضبط 270 قطعه شیء تاریخی شامل؛ ظروف سفالی، سنگ و مجسمه فلزی و طلاجات در منطقه منظریه و چالشتر شهرکرد خبر داد.

اصفهان- ایرنا - رئیس اداره میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری شهرستان نایین گفت: گویش و زبان محلی مردم این شهرستان در فهرست میراث فرهنگی ناملموس ایران ثبت می شود.

پنج شنبه, 19 مرداد 1396 ساعت 11:02

اهداء سند خطی ارزشمند به میراث فرهنگی

نوشته شده توسط

رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری بروجرد گفت: یک سند خطی ارزشمند به میراث فرهنگی شهرستان اهدا شد .

تفاهم نامه‌ای سه جانبه میان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی، فرمانداری و شهرداری شهرستان مرند به منظور بهره مندی از ظرفیت شهرستان مرند در رویداد تبریز 2018 امضا شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: در حوزه سازمان میراث فرهنگی تغییرات پی در پی مدیریتی انجام می‌شود، عدم ثبات مدیریتی در حوزه سازمانی باعث می‌شود که فعالیت‌های مثمرثمر به بار ننشیند و خروجی برای حل معضلات و مشکلات حاصل نشود.

پنج شنبه, 19 مرداد 1396 ساعت 11:02

تغییر ساعت کاری مردم‌شناسی خلیج‌فارس

نوشته شده توسط

ساعت کار موزه مردم‌شناسی خلیج‌فارس تغییر یافت.

پنج شنبه, 19 مرداد 1396 ساعت 11:02

دستگیری باند حفار غیرمجاز در کهگیلویه

نوشته شده توسط

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه از دستگیری باند حفار غیرمجاز در کوه سیاه این شهرستان خبر داد .

اصفهان- ایرنا - رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری خوانسار از اختصاص سه میلیارد ریال برای تکمیل عملیات مرمت خانه تاریخی ابهری این شهرستان خبر داد.

مشهد- ایرنا- سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: 150 اثر تاریخی ارزشمند در مشهد شامل ابنیه و خانه تاریخی متعلق به دوره های مختلف تاریخی، برای ثبت در فهرست آثار ملی شناسایی شده اند.

همدان - ایرنا - فرمانده انتظامی شهرستان همدان گفت: چند قبضه سلاح گرم از داخل دیوار کاروانسرای قلمدانی شهر همدان کشف و ضبط شد.

خمین - ایرنا - مسئول نمایندگی میراث فرهنگی دلیجان گفت: عملیات بازسازی و استحکام بخشی 2 بنای تاریخی در روستای کهک این شهرستان آغاز شد.

مدیر خانه مطبوعات لرستان ازبرگزاری جشنواره و نمایشگاه مطبوعات مهر ماه جاری در استان خبر داد.

رییس میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی شهرستان ایرانشهر گفت: با تخصیص اعتبار300میلیون ریال از اعتبارات استانی و نگاه ویزه دولت به بحث گردشگری و مرمت اثار باستانی به زودی شاهد مرمت بیت رهبری یا همان موزه قران و عترت در ایرانشهر خواهیم بود.

چهارشنبه, 18 مرداد 1396 ساعت 11:02

آغاز مرمت 10 خانه تاریخی شهرستان بروجرد

نوشته شده توسط

سرپرست معاونت میراث فرهنگی لرستان از مرمت 10 خانه تاریخی بروجرد خبر داد .

رییس مرکز علمی کاربردی میراث فرهنگی خوزستان مهلت ثبت نام از علاقه‌مندان به تحصیل در مرکز علمی کاربردی میراث فرهنگی استان را تا 19 مرداد ماه سال ‌جاری اعلام کرد .

چهارشنبه, 18 مرداد 1396 ساعت 11:02

خانه «ابتهاج» در مراحل آخر ثبت ملی

نوشته شده توسط

«پرونده ثبت ملی خانه ابتهاج در استان گیلان، تحویل شورای ثبت سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شده و کارشناسان در حال فراهم کردن زمینه ثبت ملی این خانه با ارزش هستند.»

چهارشنبه, 18 مرداد 1396 ساعت 11:02

اصفهان؛ پایان مرمت حمام تاریخی روستای گشنیزجان

نوشته شده توسط

مرمت و بازسازی حمام تاریخی روستای گشنیزجان پایان یافت.

ساعت كار موزه مردم شناسی خلیج فارس تغییر یافت.

چهارشنبه, 18 مرداد 1396 ساعت 11:02

مشهد؛ آغاز مرمت آب انبار تاریخی نیشابور

نوشته شده توسط

مرمت اب انبار تاریخی نیشابور که قدمت آن به دوره قاجاریه می‌رسد آغاز شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل گفت: مرمت حمام حاجی محمد آران و بیدگل با رویکرد بهسازی و مرمت بافت با ارزش تاریخی شهرستان آغاز شد.

معاون میراث فرهنگی استان چهارمحال بختیاری از مرمت مقبره آصف شاعر نامدار استان خبر داد.

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان گرمی گفت: در حال حاضر با برنامه‌ریزی‌های انجام یافته کاوش باستان‌شناختی شهر تاریخی برزند آغاز شده است.

چهارشنبه, 18 مرداد 1396 ساعت 11:02

ساماندهی و مرمت قلعه تاریخی لمبسر آغاز شد

نوشته شده توسط

خبرگزاری شبستان: ساماندهی و مرمت دژ تاریخی لمبسر واقع در منطقه الموت در دستور کار مرمتگران میراث فرهنگی قرار گرفت.

چهارشنبه, 18 مرداد 1396 ساعت 11:02

طنین آوای فرهنگ یزد جهانی در پایتخت ایران

نوشته شده توسط

به مناسبت ثبت جهانی شهر یزد و معرفی ظرفیت های این استان، شب فرهنگی یزد به مدت دو روز در برج میلاد تهران برگزار می شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی استان بوشهر تعداد ‌برنامه‌های در دست اجرای این اداره‌کلرا که در هفته دولت قابلیت افتتاح دارند، 11 پروژه اعلام کرد.

رشت - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان اعلام کرد: با افزایش شدت برخورد قانونی با حفاران غیرمجاز، تعدادی از آنان در قلعه رودخان، رودبار و لنگرود دستگیر و پرونده های آنان برای طی مراحل ، تحویل مراجع قضایی شده است.

مدیر کل میراث فرنگی و صنایع دستی استان مرکزی گفت: طبقه بالای پاساژ گلستان اراک در قالب یک موزه خصوصی در اختیار یکی از بزرگترین مجموعه‌داران قرار می‌گیرد.

با همت شهرداری نطنز تابلویی به ابعاد 10x 5 متر تهیه و نصب شده که ضمن خوش آمدگویی به میهمانان عزیز باغشهر تاریخی نطنز دو نماد تاریخی مسجد جامع و گنبد باز در راستای معرفی آثار تاریخی بر بالای آن می درخشد .

سه شنبه, 17 مرداد 1396 ساعت 11:02

مرمت و بازسازی 60 بنا تاریخی آذربایجان غربی

نوشته شده توسط

60 اثر و بنا مربوط به دوره های مختلف تاریخی در آذربایجان غربی مرمت و بازسازی می شود

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری میرجاوه از آغاز مرمت ساختمان شهربانی این شهرستان خبر داد.

سرپرست اداره میراث فرهنگی چادگان از پایان مرمت حمام تاریخی روستای گشنیزجان در بخش مرکزی خبرداد.

سه شنبه, 17 مرداد 1396 ساعت 11:02

شهر یئری مشگین شهر به سایت موزه تبدیل می شود

نوشته شده توسط

اردبیل - ایرنا - معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: محوطه باستانی شهر یئری مشگین شهر با وسعت 400 هکتار به سایت موزه تبدیل می شود.

زنجان - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان به ضرورت تبدیل مواریث فرهنگی به دغدغه ای ملی و عمومی تاکید کرد و گفت: تقویت تاریخی یک ملت در گرو حفظ میراث فرهنگی آن است.

تبریز- ایرنا- استاندار آذربایجان شرقی گفت: موزه مطبوعات استان باید تا آغاز برنامه های مربوط به تبریز 2018 به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی، آماده شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان با حضور در دفتر خبرگزاری ایسنا و تبریک به مناسبت روز خبرنگار گفت: رسانه‌ها سرمایه‌های جامعه هستند.

سه شنبه, 17 مرداد 1396 ساعت 11:02

موزه مطبوعات آذربایجان افتتاح شد

نوشته شده توسط

موزه مطبوعات آذربایجان همزمان با روز خبرنگار با حضور مسئولان استانی و فرهنگی و خبرنگاران در تبریز افتتاح شد.

معاون میراث‌فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با تاکید بر ضرورت پشتیبانی مالی، اجتماعی، فرهنگی و مالی برای حفاظت از شهر تاریخی یزد، از فراهم کردن الزامات برای ثبت جهانی شهر کنگ در میراث جهانی خبر داد.

حمام حاج آقا تراب یا حمام دوقلو که در محله علی آباد و بافت قدیمی شهر نهاوند قرار دارد نمادی از هنر ایرانی اسلامی است که درسال 1230 و در زمان ناصرالدین شاه قاجار بنا نهاده شد.

سه شنبه, 17 مرداد 1396 ساعت 11:02

نخستین موزه مطبوعات کشور درتبریز

نوشته شده توسط

همزمان با روز خبرنگار، مراحل تجهیز نخستین موزه مطبوعات کشور در خانه حریری تبریز آغاز می‌شود.

حال جای این سوال باقی است که با چه معیاری، سازمان میراث فرهنگی که از معاونت‌های ریاست جمهوری محسوب می شود، چنین عنصر وابسته، ضد انقلاب و فاسدی را به عنوان «میراث ملی ایران» ولو در بخش خوراک! و با عنوان پرطمطراقی همچون «گنجینه زنده بشری» به ثبت می رساند ؟!

بررسی باستان‌شناسی با هدف شناسایی و نجات آثار باستانی و تاریخی‌فرهنگی قرار گرفته در محدوده طرح‌های عمرانی از شهرستان سیرجان و از مرز هرمزگان به کرمان آغاز شد.

18 میلیارد ریال از اعتبارات مالی، برای مرمت مشارکتی بناهای تاریخی استان خراسان جنوبی اختصاص پیدا کرد.

به مناسبت فرارسیدن روز خبرنگار شهرام امیری مدیر امور فرهنگی و ارتباطات ادارۀ کل میراث فرهنگی استان اصفهان پیام تبریکی خطاب به خالقان اندیشه های انسانی منتشر کرد.

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان در جمع خبرنگاران عنوان کرد: مرمت ایوان کاخ عالیقاپو در ایستگاه پایانی خود قرار گرفته است.

جمعه مسجد اردبیل یکی از بناهای تاریخی و ثبت ملی استان اردبیل با قدمتی 800 ساله است که از هنر و معماری اصیل ایرانی برگرفته شده است.

نماینده مردم یزد در مجلس از رایزنی مجمع نمایندگان این استان با رئیس مجلس برای سفر به یزد به منظور بررسی ابعاد ثبت جهانی آن در یونسکو خبر داد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی گفت: آذربایجان با تاریخ پربارش نیازمند موزه‌ای در حوزه مطبوعات بوده است.

برای اجرای استحکام ونماسازی ضلع جنوبی این بنا ۸ میلیون تومان در نظرگرفته شده است.

سه شنبه, 17 مرداد 1396 ساعت 11:02

ثبت ملی نخلستان های بافق- به زودی

نوشته شده توسط

نخلستان های روستای باقرآباد،حاجی آباد،صادق آباد و صدر آباد در حال ثبت در فهرست آثار ملی کشورمی باشند.

فعالیت نخستین مرکز نوآوری میراث فرهنگی در پایان شهریور ماه در خانه تاریخی سرهنگ ایرج آغاز می‌شود.

دوشنبه, 16 مرداد 1396 ساعت 11:02

هگمتانه، گنجی نهفته در دل مادستان

نوشته شده توسط

همدان، استانی کهن با جاذبه های طبیعی و آثار تاریخی منحصر به فرد است که در دل تعدادی از این آثار کهن، موزه های زیبایی در دل خود جای داده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: مرمت ایوان کاخ عالی‌قاپو در ایستگاه پایانی خود قرار گرفته است.

دوشنبه, 16 مرداد 1396 ساعت 11:02

بازدید رییس جمهور مولداوی از مجموعه سعدآباد

نوشته شده توسط

رییس جمهور کشور مولداوی در رأس هیأت بلندپایه ای ضمن حضور در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد از کاخ موزه های این مجموعه بازدید کرد.

یکشنبه, 15 مرداد 1396 ساعت 13:16

بازسازی دیوارهای قعله تاریخی اورارتویی بسطام

نوشته شده توسط

ارومیه- ایرنا- مسئول نمایندگی اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان چایپاره گفت: با هدف حفظ و صیانت از میراث فرهنگی و ابنیه های تاریخی منطقه، بخش هایی از قلعه تاریخی اورارتویی بسطام از جمله دیوارهای دفاعی این قلعه مرمت و بازسازی شد.

یکشنبه, 15 مرداد 1396 ساعت 11:56

​خانه‌ جان آپدایک موزه می‌شود

نوشته شده توسط

خانه‌ا‌ی که جان آپدایک، نویسنده‌ آمریکایی، در دوران کودکی در آن زندگی کرده قرار است به موزه و یک مرکز ادبی تبدیل شود.

خبرگزاری آریا - وبسایت گجت نیوز - کیا علیپور: زبان باستانی تمدن مصر تنها به دلیل وجود سنگ روزتا قابل رمزگشایی بود، اما زبان های باستانی مرموز دیگری وجود دارند که هنوز جزو معماهای حل‌نشده هستند.

قم- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم گفت: 166 میلیارد و 991 میلیون ریال برای مطالعات و مرمت آثار تاریخی قم در دولت تدبیر و امید هزینه شده است.

زنجان - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان به مجموعه اقدامات انجام گرفته در زمینه مرمت و احیای مقبره تاریخی چلبی اوغلی و چند بنای تاریخی استان اشاره کرد و گفت: برخی از این بناها در سال های قبل از دولت تدبیر و امید، رها شده بودند و در معرض نابودی قرار داشتند.

رشت - ایرنا - گیلان سرزمین آئین ها و جشن هاست و جشن نوروزبل که تا پیش از دولت یازدهم، یک تابو بود؛ امروز، سرنوشتی نیک یافته و در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

یکشنبه, 15 مرداد 1396 ساعت 11:02

مرمت بنای عمارت مفخم در بجنورد پایان یافت

نوشته شده توسط

بجنورد-ایرنا- معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: کار مرمت بنای عمارت مفخم که در زلزله اردیبهشت ماه امسال آسیب دیده بود به پایان رسیده است.

یکشنبه, 15 مرداد 1396 ساعت 11:02

رعایت حریم خصوصی در گورستانی 2 هزار ساله

نوشته شده توسط

سنندج- ایرنا- گورستان زردویان مریوان برای رمزگشایی برخی گره های تاریخ ایران، امسال شاهد کاوش های باستان شناسی بود و طبق یافته های این عملیات، مشخص شد نیاکان حاشیه غربی زاگرس مرکزی حدود 2 هزار سال پیش برای مردگان خود حریم خصوصی قائل می شدند.

بجنورد- ایرنا- معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: کاوش و گانه زنی به منظور تعیین عرصه و حریم در تپه منجاق 2 در شهرستان گرمه این استان تا 2 هفته آینده به پایان می رسد.

متولیان میراث فرهنگی می‌گویند «سطح آب در سد کوچریِ گلپایگان در حال فروکش است تا باستان‌شناسان بتوانند بخش دیگری از عملیات نجات‌بخشی و مطالعه بخش‌هایی از سنگ‌نگاره‌های این محوطه را انجام دهند»، محوطه‌ای تاریخی که شاید ایجاد پایگاه میراث فرهنگی در کنارش بهترین راه حفاظت از آثار تاریخی‌اش تلقی می‌شود.

یکشنبه, 15 مرداد 1396 ساعت 11:02

آغاز مرمت پل قدیم دزفول

نوشته شده توسط

رییس میراث فرهنگی دزفول گفت: پل قدیم این شهرستان آسیب‌شناسی شده و 2 هفته است که کارگاه مرمت این پل آغاز به کار کرده است.

یکشنبه, 15 مرداد 1396 ساعت 11:02

کشف آبراهه‌ها در تخت‌جمشید هنوز ادامه دارد

نوشته شده توسط

بعد از نخستین کشف موسوم به آبراهه‌ها در محوطه‌ جهانی تخت‌جمشید، کاوش‌های جدید در این اثر بی‌نظیر خبر از به دست آمدن آبراهه‌ای جدید به همراه برخی آثار تاریخی در محوطه‌ گسترده تخت‌جمشید می‌دهند.

یکشنبه, 15 مرداد 1396 ساعت 11:02

دستگیری حفاران غیرمجاز در قلعه رودخان

نوشته شده توسط

مدیرکل میراث فرهنگی‌، صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: حفاران غیرمجاز در یکی از روستاهای تحت نظارت پایگاه حفاظتی قلعه رودخان شهرستان فومن با حضور به موقع ضابطین ناکام شدند.

یکشنبه, 15 مرداد 1396 ساعت 11:02

یزد؛ هیات های یزد باید جهانی شوند

نوشته شده توسط

ترویج فرهنگ عزاداری و جشن های یزد علاوه بر بعد فرهنگی اجتماعی در بعد اقتصادی و جذب گردشگر داخلی و خارجی موثر خواهد بود.

این آیین محلی گلستان در آثار ملی ایران به ثبت رسید.

یکشنبه, 15 مرداد 1396 ساعت 11:02

کرمان؛ ثبت ملی 43 اثر تاریخی در جنوب کرمان

نوشته شده توسط

بیش از 6 هزار اثر تاریخی و باستانی در استان کرمان وجود دارد که از این تعداد هزار و 500 اثر در جنوب استان قرار دارد و حدود 43 اثر این منطقه شامل تپه، کاروانسرا، قلعه خانه و باغ به ثبت ملی رسیده است.

مدیرکل استاندارد چهارمحال و بختیاری گفت: استاندارد ملی قفل‌سازی سنتی چهارمحال و بختیاری از هنرهای مردم چالشتر تدوین شد.

بی‌شک آثار و ابنیه تاریخی بخشی از حافظه‌ تاریخی و هویت ملی یک کشور به حساب می‌آیند که مشخصه‌های فرهنگی مردم منطقه خود را در لایه لایه آنها می توان دید.

سرپرست میراث فرهنگی رامهرمز گفت: موزه‌های رامهرمز با برطرف شدن مشکلات حفاظتی به‌زودی بازگشایی خواهند شد.

مدیرکل میراث فرهنگی خراسان شمالی از مصوب شدن حریم 13 اثر تاریخی در استان خبر داد.

فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری از کشف و ضبط فلزیاب‌های پیشرفته در استان خبر داد.

رئیس حوزه هنری استان اصفهان گفت: قرار است با همکاری انجمن موزه‌داران اصفهان نخستین موزه مجازی کشور در اصفهان طراحی شود.

حافظان صلح سازمان ملل متحد در کشور مالی از کشف گورهای دسته جمعی در منطقه ای در شمال این کشور خبر دادند.

منطقه باستانی «گوبکلی‌تپه» در استان شانلی اورفه، امسال به عنوان نامزد ترکیه برای ثبت در میراث جهانی معرفی خواهد شد.

کرمان - شهردار کرمان از خریداری شش ملک اطراف بنای قبه سبز خبر داد و گفت: برای تملک کل املاک محدوده این بنا نیازمند حمایت ارگان های ذیربط هستیم.

یکشنبه, 15 مرداد 1396 ساعت 11:02

نجف دریابندری ثبت ملی شد

نوشته شده توسط

به ‌گزارش الف کتاب به نقل از ایبنا، سازمان میراث فرهنگی اعلام کرد، در جلسه کمیته ملی ثبت میراث ناملموس، با حضور مدیرکل ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی و کارشناسان ثبت سازمان میراث‌ فرهنگی، حدود 60 پرونده از استان‌های مختلف در حوزه میراث ناملموس ارزیابی شد.

در مردادماه سال 96 موز‌ه‌ی عروسک و فرهنگ ایرانی در خیابان سعدی، کمی پایین‌تر از دروازه دولت در کوچه‌ای به نام فیات شروع به کار کرد.

معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد از ثبت دو اثر تاریخی استان در فهرست آثار ملی خبر داد.

یکشنبه, 15 مرداد 1396 ساعت 11:02

گنبدی سرخ در مراغه

نوشته شده توسط

مسافران و گردشگران تابستانی که شهرستان مراغه استان آذربایجان‌شرقی را مقصد گردشگری خود انتخاب می‌کنند حتما گنبد سرخ مراغه را نیز برای تفریح، گشت و گذار و سیاحت خود در نظر می‌گیرند.

ایذه - ایرنا - رییس پایگاه پژوهشی آیاپیر ایذه گفت: بازسازی و ‌مرمت عمارت کوشک نورآباد این شهرستان، تنها با حل مشکل مالکیتی آن انجام پذیر است و اگر شبکه بهداشت ودرمان ایذه سند عمارت کوشک ‌نورآباد را انتقال ندهد، اعتبار مرمت این بنا برای دومین بار برگشت داده می شود.

کرمان - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان از آغاز عملیات مرمت و ساماندهی میدان تاریخی ارگ کرمان خبر داد.

کرمانشاه- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمانشاه با بیان اینکه این استان فاقد مکانی برای نگهداری آثار تاریخی است، گفت: 11 هزار شیء تاریخی با ارزش در کرمانشاه وجود دارد که به طور استاندارد نگهداری نمی شود.

قزوین- ایرنا- مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین از مرمت و ساماندهی گنبدخانه‌های تاریخی روستای کلج در بخش طارم سفلی شهرستان قزوین به همت این اداره کل خبر داد.

تبریز- ایرنا- معاونان سیاسی و امنیتی و هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی امروز 'شنبه' در بازدید سرزده از وضعیت مجموعه تاریخی مقبرة‌الشعرای تبریز تاکید کردند: سامان‌دهی آثار منتسب به مفاخر آذربایجان باید در اولویت قرار گیرد.

دو تالار «تمبر» و «هزار داستان» در آستانه ولادت امام رضا (ع) به فضای کتابخانه و موزه ملی ملک اضافه شد تا در کنار دومین گنجینه تخصصی و بزرگ تمبر (پس از موزه ارتباطات)، این موزه صاحب نخستین تالار موزه‌ای با موضوع «داستان‌سرایی در تاریخ» شود.