صنایع دستی

صنایع دستی (489)

شنبه, 01 مهر 1396 ساعت 11:02

استانداردسازی رشته گلیچ‌بافی سمنان

نوشته شده توسط

معاون صنایع دستی اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری استان سمنان گفت: برای نخستین‌بار در این استان، استانداردسازی رشته بومی گلیچ‌بافی در حال انجام است و به‌زودی استاندارد ملی برای ویژگی‌ها و آیین کار رشته بومی گلیچ‌بافی تدوین می‌شود.

گروه فرهنگی: معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: پرونده ثبت جهانی کرمان را در حال آماده‌سازی داریم تا کرمان را به عنوان شهر جهانی «پَته» به ثبت برسانیم.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های صنایع دستی خراسان جنوبی گفت: خراسان جنوبی در بخش صنایع دستی و هنرهای سنتی قابلیت تبدیل شدن به قطب صنایع دستی را در شرقی‌ترین استان‌های کشور دارد.

معاون صنایع‌ دستی و هنرهای سنتی میراث ‌فرهنگی چهارمحال و بختیاری گفت: در راستای حمایت از تولیدات داخلی طرح مبارزه با قاچاق محصولات صنایع‌ دستی خارجی در چهارمحال و بختیاری آغاز شد.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی، خواستار تقویت نقش بانوان در جامعه شد و گفت: بانوان باید در این راه مطالبه گر باشند تا این جایگاه توسط خودشان تقویت شود.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما بیست و نهمین دوره این نمایشگاه جهانی امسال به میزبانی روسیه برگزار شد .

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور درگذشت هنرمند پیشکسوت سوزندوزی بلوچ سیستان و بلوچستان استاد شهناز خلیلی ایرندگانی را تسلیت گفت.

معاون صنایع دستی و مدیر منطقه غرب آسیا در دومین اجلاس منطقه آسیا و اقیانوسیه سال ۲۰۱۷ که از ۲ تا ۶ مهرماه ۱۳۹۶در کویت برگزار می‌شود شرکت می‌کند.

به گزارش « تابناک یزد »،مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری یزد گفت: بانوانی که در عرصه صنایع دستی و گردشگری استان یزد فعالیت می‌کنند، به طور ویژه حمایت خواهند شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردبیل گفت: در استان اردبیل حدود ۱۶ هزار نفر صنعتگر صنایع دستی دارای پروانه تولید مشغول به فعالیت هستند، نزدیک به ۲۵ هزار نفر دیگر نیز در سطح استان در این حوزه فعالیت می‌کنند که تا به حال امکان ثبت پروانه تولید برای این صنعتگران در سامانه میسر نشده است.

سنندج - ایرنا - مدیر کل میراث فرهنگی کردستان از مصوب شدن شهرستان مریوان به عنوان شهر جهانی کلاش (پافزار کُردی) خبر داد و گفت: کلاش مریوان به عنوان یک محصول صنایع دستی کردستان در فهرست آثار جهانی سازمان یونسکو به ثبت رسیده است.

تهران - ایرنا - معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: با جهانی شدن دو شهر مریوان و سیرجان و روستای کلپورگان، ایران با شش شهر و یک دهکده جهانی در تبه اول و بر بام صنایع دستی جهان ایستاد.

یکشنبه, 26 شهریور 1396 ساعت 11:02

سفالگری ، هنری از جنس خاک

نوشته شده توسط

رشت- ایرنا- سفالگری این هنر برآمده از خاک و آب و آتش و انگشتان ورزیده انسان در گیلان قدمتی دیرینه دارد و آثار سفالین پیش از تاریخ در منطقه ی مارلیک ، سیاهکل و املش از شاهکارهای هنری به شمار می روند.

"محمود وفایی" مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کویر، با تایید این خبر اظهار کرد: سیرجان به عنوان اولین شهر جهانی گلیم به ثبت جهانی رسید.

گروه هنر: بر اساس وعده‌های صورت گرفته در زمان ثبت جهانی نقالی که آن را به عنوان هنری در معرض خطر به ثبت رساندیم، ما متعهد هستیم تا در گام نخست 5 سرای نقالی را 5 نقطه ایران ایجاد کنیم که البته با گذشت چیزی نزدیک به 6 سال تاکنون عزمی در تحقق این مهم را شاهد نبوده‌ایم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان گفت: امیدواریم با راه‌اندازی مرکز صنایع دستی بتوانیم با تمرکز ویژه خود بر این مرکز تأثیر بسزایی در پیشرفت صنایع دستی در مناطق محروم داشته باشیم.

نمایشگاهی از آثارهنرمند جوان تبریزی کشورمان در رشته سفال و سرامیک در ساختمان شماره ۱ سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری برگزار می‌شود.

عضو هیئت مدیره سمن های ویژه کشور در چابهار گفت: با برگزاری دوره های کوتاه مدت سوزن دوری و صدف دوزی در شهرستان می توان با حداقل سرمایه گذاری بیشترین درآمد را کسب کرد.

از آنجاکه 80 درصد سرمایه تولید صنایع دستی به هنر فعالان این حوزه مربوط می‌شود این افراد برای عرضه محصولات خود به پل‌های ارتباطی بیش ازپول نیازمند هستند.

جلسه مشترک طرح تکاپو با حضور فعالان صنایع‌دستی و با همکاری سازمان مدیریت صنعتی هرمزگان برگزار شد.

معاون صنایع‌دستی استان اصفهان از برگزاری نشست تخصصی اقتصاد و کارآفرینی هنر هم‌زمان با هجدهمین نمایشگاه ملی صنایع‌دستی اصفهان خبر داد.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان ورامین گفت: فرش دستباف ورامین در هفتمین جشنواره فرش کشور، رتبه برتر را به خود اختصاص داد.

حوزه صنایع دستی ایران گستره وسیعی از انواع نساجی سنتی، بافته های درای و غیرداری، پوشاک سنتی، چاپ‌های سنتی، سفال - سرامیک و کاشی سنتی، صنایع دستی چرمی، هنرهای دستی وابسته به معماری، صنایع دستی فلزی، صنایع دستی چوبی و حصیری، صنایع دستی دریایی، صنایع سنگی و مستظرفه، رودوزی‌های سنتی، آبگینه و پیشه های سنتی وابسته به معماری را در بر می گیرد.

یکشنبه, 26 شهریور 1396 ساعت 11:02

سوزن‌دوزی که برای زنان بلوچ اشتغالزایی می‌کند

نوشته شده توسط

سلامت آنلاین- سال‌ها پیش وقتی «مهتاب نوروزی» برای سوزن‌دوزی لباس‌های دربار وقت ایران انتخاب شده بود، کمتر کسی فکرش را می‌کرد که این هنر-صنعت روزی ناجی اقتصاد روستای مهتاب، قاسم‌آباد بمپور، باشد. روستایی در منطقه مکران استان سیستان‌وبلوچستان که چرخش با کار و اشتغال زنان‌ می‌چرخد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران از برگزاری نمایشگاه منطقه ای صنایع دستی در شهرستان ساری خبر داد.

یکشنبه, 26 شهریور 1396 ساعت 11:02

ردای هنر اصفهانی ها از کعبه تا عتبات

نوشته شده توسط

از عصر صفویه تاکنون که رونق صنایع دستی در ایران جان و جلای بیشتری به خود گرفت ، افسانه شهری که مردم آن توانستند با ذوق و قریحه وصف نشادنی به خلق آثار هنری اصیل بپزدازند اصفهان بود .

شنبه, 25 شهریور 1396 ساعت 11:02

ساخت سردیس سفالی جاجیم باف مشهور گرگانی

نوشته شده توسط

گرگان - ایرنا - سفالگر هنرمند گرگانی، سردیس سفالی رحیمه رحیمی جاجیم‌ باف مشهور روستای زیارت این شهرستان را ساخت و در حاشیه یازدهمین جشنواره بین ‌المللی فرهنگ اقوام ایران‌ زمین به نمایش گذاشت.

رئیس دانشگاه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی از راه‌اندازی 13 رشته خبر داد.

شنبه, 25 شهریور 1396 ساعت 11:02

روستای کلپورگان ثبت جهانی شد

نوشته شده توسط

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان از ثبت جهانی شدن روستای کلپورگان سراوان خبر داد.

فرماندار ویژه ملایر ملی شدن منبت ملایر را زمینه جهانی شدن آن دانست و گفت: اگر ما بتوانیم خوب پیش برویم به زودی به این جایگاه خواهیم رسید.

شنبه, 11 شهریور 1396 ساعت 11:02

ظرافت و تنوع؛ ویژگی هنر خاتم کاری

نوشته شده توسط

گروه فرهنگی: خاتم‌کاری از آن‌ هنرهایی است که ظرافت و تنوع آن، چشم هر نظاره‌گری را به خود جلب می‌کند.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، عراق، افغانستان و کشورهای همسایه شمالی را مشتری‌های پرطرفدار صنایع دستی ایران اعلام کرد.

خبرگزاری شبستان: همزمان با هفته دولت نخستین کارگاه تخصصی شعر بافی توسط بخش خصوصی و با همکاری انجمن سلیمان صباحی بیدگلی در شهرستان آران و بیدگل راه اندازی شد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان با تاکید بر پیگیری جدی تبدیل زنجان به شهر گردشگر، گفت: در سال‎جاری میزان شرکت‎کنندگان در حوزه صنایع دستی جشنواره ملی آش ایرانی در استان زنجان رشد 11 درصدی داشته است.

یک هنرمند منبت‌کار با اشاره به این که نمایشگاه صنایع‌دستی، فضایی برای تعامل تولیدکننده و فروشندگان این حوزه است، بر نقش مثبت واسطه‌ها در تسریع این تعامل تأکید کرد.

«خبرجنوب» نوشت:رئیس جامعه هتلداران فارس گفت: هتل ها و مراکز اقامتی استان فارس به ویترین های صنایع دستی مجهز می شوند.

به‌مناسبت هفته دولت، گالری دائمی صنایع‌دستی در معاونت صنایع‌دستی استان بوشهر افتتاح شد.

رئیس اتحادیه سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی خراسان‌رضوی از برگزاری نمایشگاه طراحی جواهرات هنرجویان و آموزش‌دیدگان در سال اول مشهد شهر جهانی صنایع‌دستی گوهرسنگ‌ها خبر داد.

معاون سازمان میراث‌فرهنگی گفت: صنایع‌دستی می‌تواند سهم بیشتری درحوزه شهرهای خلاق داشته باشد، یکی از 7 رشته‌ای که در صنایع خلاق مطرح است، صنایع دستی است.

ایلام- نامش با خودش است صنایع دستی؛ یعنی آنچه که ماحصل کار دست است و ماشین در آن دخالتی ندارد و ارزش آن نیز به همین است. وقتی نقشی با دست هنرمندی منقوش می شود ارزش هنری آن بیش از ارزش مادی آن است، ساعت ها کار کردن بر روی یک طرح و رنج فراوان برای خلق یک اثر ارزشمند است.

معاون صنایع دستی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان از حضور صنعتگران سیستان و بلوچستان در نمایشگاه سراسری صنایع دستی زنجان خبر داد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بروجرد از ثبت بروجرد به عنوان شهر جهانی ورشو خبر داد.

در سال‌های اخیر شاهد انتخاب و معرفی روستا‌ها و شهر‌های ملی و جهانی صنایع دستی بوده‌ایم.

خوش رنگ، سبک،بوی طبیعت؛ صفت‌هایی که با دست گرفتن هر محصول حصیری به آدمی دست می‌دهد، آدمی که غرق در زندگی ماشینی است، می‌تواند با جایگزین برخی از وسایل زندگی با کالاهای حصیری تعادلی بین زندگی شهری و روستایی ایجاد کند و هر روز طبیعت را به خانه بیاورند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور در بازدید از غرفه‌های استان مرکزی در نمایشگاه ملی صنایع دستی گفت: فروش مجازی صنایع دستی راه سهل‌الوصول حضور در بازارهای جهانی است.

چهارشنبه, 08 شهریور 1396 ساعت 11:02

برگزاری نخستین نمایشگاه صنایع دستی مرودشت

نوشته شده توسط

شیراز- نخستین نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای سنتی شهرستان مرودشت بمناسبت هفته دولت برگزار شد.

چهارشنبه, 08 شهریور 1396 ساعت 11:02

معاون صنایع دستی کشور: خانه ایرانی نمایشگاه می شود

نوشته شده توسط

خبرگزاری میزان- معاون صنایع دستی کشور گفت: نمایشگاه مستقلی برای خانه ایرانی برگزار می کنیم.

چهارشنبه, 08 شهریور 1396 ساعت 11:02

نمایشگاه طراحی قالی در موزه فرش برگزار می‌شود

نوشته شده توسط

نمایشگاه طراحی قالی محمد حسین بنام، از روز پنج شنبه 9 شهریور تا 30 شهریور 96 در موزه فرش آغاز به کار می‌کند.

نمایشگاه هنرآفرینان تبریز با حضور حجت الاسلام حمیدی معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری تبریز و مدیران شهرداری منطقه دو،به منظور شناساندن توانائی های بانوان در تولیدات صنایع دستی، گشایش یافت.

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان رازوجرگلان از انتخاب بانوی ترکمن خراسان شمالی به عنوان سرآشپز برتر جشنواره سفره ایرانی خبر داد.

سه شنبه, 07 شهریور 1396 ساعت 11:02

صنایع‌دستی در بسته سوغات قم مغفول مانده است

نوشته شده توسط

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی قم با اشاره به این که صنایع‌دستی در بسته سوغات قم مغفول مانده است بر بازنگری در صنایع دستی تاکید کرد.

رئیس فرهنگ و ارشاد شهرستان دنا گفت: نخستین کارگاه کاربردی هنر تاریخی "کوفی‌نگاری در آثار و صنایع دستی" در روستای گردش پذیر کریک برگزار می‌شود.

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: نمایشگاه صنایع دستی در کنار مسابقات بین‌المللی شطرنج جام آفتاب در خمین برگزار می‌شود.

در پنجمین روز از نمایشگاه ملی صنایع‌دستی ضمن رونمایی از دو اثر قلمزنی هنرمندان اصفهانی در روز «اصفهان شهر جهانی صنایع‌دستی» مقام شامخ شهید محسن حججی، مدافع حرمی که به‌دست گروه تکفیری داعش به‌شهادت رسید نیز پاسداشته شد.

گچساران - ایرنا - رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گچساران گفت: ایجاد بازارچه صنایع دستی در این شهرستان نیازمند هشت میلیارد ریال اعتبار است.

همزمان با هفته دولت بازارچه و نمایشگاه موقت صنایع دستی، سوغات و توانمندی های بانوان در مجاورت برج قابوس شروع به کار کرد .

به‌مناسبت فر ارسیدن هفته دولت نمایشگاهی از دست‌آفریده‌های صنایع‌دستی عشایری و روستایی در راستای تحقق شعار «اقتصاد مقاومتی: تولید واشتغال» در چهارمحال و بختیاری افتتاح شد.

یکشنبه, 05 شهریور 1396 ساعت 11:02

"گلین" روستایی بکر با قدمت بیش از یک هزار سال

نوشته شده توسط

"گلین" روستایی بکر با قدمت بیش از یک هزار سال

مسئولان میراث فرهنگی نبود اعتبارات کافی را دلیل نداشتن اسکان مناسب برای هنرمندان شرکت کرده در بیست و هشتمین نمایشگاه ملی صنایع دستی اعلام کرد.

هنرمند گیوه‌دوز اراکی گفت: کار صادرات گیوه از کشور به صورت چمدانی انجام می‌شود.

یکشنبه, 05 شهریور 1396 ساعت 11:02

این پیرزن ایرانی یک قرن گلیم بافته است

نوشته شده توسط

در چهارمین روز از نمایشگاه ملی صنایع دستی، از "ماه‌نسا‌ شهسوارپور" پیرترین بانوی تولیدکننده صنایع دستی، به‌عنوان "مادر صنایع‌دستی" تجلیل شد.

نشست خبری بیست و هشتمین نمایشگاه ملی صنایع دستی در سالن فجر سازمان میراث فرهنگی برگزار شد.

مدیرکل صادرات صنایع دستی با اشاره به اینکه پیرترین زن فعال در صنایع دستی ایران بیش از ۱۰۰ سال سن دارد، از رونمایی نخستین خانه ایرانی از جنس صنایع دستی خبر داد.

رئیس فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری مجلس اعتقاد دارد امروزه صنعت صنایع دستی کشورمان نیازمند تحول اساسی در حوزه‌های تولید، فروش، صادرات و ایجاد بازارهای هدف جدید است.

عشایر استان از ابتدای امسال این صنایع دستی را شامل قالی و سفره کردی، جاجیم، گلیم، توبره و کیف های دستی تولید کردند

ماهیت صنایع دستی و جایگاه آن در نظام برنامه‌ریزی باید بیش از گذشته مورد عنایت واقع شود.

دبیر اجرایی نمایشگاه ملی صنایع دستی در نشست خبری این نمایشگاه جزئیات برنامه های این رویداد را اعلام کرد.

سه شنبه, 31 مرداد 1396 ساعت 11:02

ملیله زنجان، بی مثال در ظرافت و قدمت

نوشته شده توسط

غنای «ریز نقوش» و استفاده از نقره خالص، وجه تمایز ملیله زنجان با سایر مناطق است.

دوشنبه, 30 مرداد 1396 ساعت 11:02

درخشش هنرمند نمینی در چین

نوشته شده توسط

اردبیل - ایرنا- فستیوال جهانی میراث فرهنگی نامحسوس در چین جایی بود که لیدا صیامی هنرمند نمینی توانست در آن گوشه ای از زیبایی های هنرهای رو به فراموشی ایران زمین را به نمایش دراورده و رتبه برتر را در زمینه احیای میراث فرهنگی ناملموس ایرانی بدست آورد.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه از برگزاری دهمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی به میزبانی کرمانشاه خبرداد.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی با اشاره به دو برابر و نیم شدن صادرات صنایع دستی ایران در جهان از رئیس‌جمهور درخواست کرد تا نهادهای مختلف با سازمان میراث فرهنگی همکاری بیشتری کنند، گفت: سازمان میراث فرهنگی از حالت اغما به وضعیت اورژانسی درآمده است.

بوشهر - معاون صنایع دستی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: گالری دائمی صنایع دستی در بوشهر راه‌اندازی می‌شود.

نشست تخصصی نقد و بررسی وضعیت صنایع‌دستی و فعالیت هنرمندان این حوزه با حضور هنرمندان و فعالان صنایع‌دستی، عصر امروز یکشنبه 29 مرداد 96، در اتاق جلسات معاونت صنایع‌‎دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری برگزار شد.

شهرکرد- استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: توسعه بخش صنایع دستی در چهارمحال و بختیاری ضروری است.

اهواز - فرماندار کارون گفت: با تلاش اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی کارون، این شهرستان به عنوان تنها نماینده خوزستان در نمایشگاه هفته دولت انتخاب شد.

دوشنبه, 30 مرداد 1396 ساعت 11:02

قلم‌زنی داستان‌هایی از شاهنامه فردوسی

نوشته شده توسط

قلم‌زنی هشت داستان از شاهنامه فردوسی، بازبافی فرش‌های استاد عیسی بهادری و گچ‌بری حاشیه‌ای از شمس‌العماره ازجمله برنامه‌های چند کارگاه گروه هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری در سال جاری است.

روستای نشلج کاشان در 43کیلومتری جنوب‌غربی شهرستان کاشان واقع شده است و آثار دستی مختلفی در این روستا وجود دارد که گیوه‌بافی شهرت منطقه‌ای و ملی دارد.

یکشنبه, 29 مرداد 1396 ساعت 11:02

رونق فرش‌بافی با تار و پود اقتصاد مقاومتی

نوشته شده توسط

کارآفرین موفق جهرمی با راه اندازی کارگاه متمرکز قالی‌بافی به یکی از الگوهای موفق اقتصاد مقاومتی استان فارس تبدیل شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از فعالیت هنرمندان اردبیلی در 60 رشته گرایش صنایع دستی خبر داد.

یکشنبه, 29 مرداد 1396 ساعت 11:02

نمایش صنایع دستی ایران در دمشق

نوشته شده توسط

خبرگزاری آریا-صنایع دستی و پوسترهای ایرانگردی به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در پنجاه‌ونهمین نمایشگاه بین‌المللی دمشق، نمایش داده شد.

نماینده هنرمندان و مورد تایید معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی از سوء استفاده برخی از هنرمند نماها در بهره برداری از شرایط فروش و حضور در نمایشگاه‌های محلی و استانی گلایه کرد.

رئیس صنعت معدن و تجارت جهرم از برگزاری دوره‌های آموزشی فرش دستباف در روستاهای این شهرستان خبر داد .

مدیر کمیته امداد امام خمینی در شهرستان تویسرکان از اشتغال 2 هزار و 700 نفر در کارگاه های مبل و منبت تویسرکان خبر داد.

مدیرکل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: در استانه یک سالگی انتخاب مشهد از سوی شورای جهانی صنایع دستی به عنوان شهر جهانی صنایع دستی گوهرسنگ‌ها مراسمی سالروز این رویداد برگزار می‌شود.

مجلس شورای اسلامی دولت را مکلف کرد تا نسبت به بیمه کردن تمامی قالیبافان و شاغلان صنایع دستی واجد شرایط اقدام کند.

جزیره هنگام یکی از جزایری می باشد که علاوه بر صنعت صیادی، بانوانش آثار هنری را از صدف های دریایی خلق می کنند تا اقتصاد مقاومتی را زنده نگه دارند.

نشست رسانه ای مجموعه «دست آفریده ها» با حضور محمد جعفری جلوه رئیس شبکه دو سیما، داوود سماواتی یار مدیر اجرایی و تهیه کننده مجموعه «دست آفریده ها» و بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی برگزار شد.

چهارشنبه, 25 مرداد 1396 ساعت 11:02

تجارت الکترونیک به کمک صنایع دستی لرستان می‌آید

نوشته شده توسط

سرپرست معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی از طراحی اپلیکیشن صنایع دستی لرستان خبر داد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منطقه آزاد قشم از تدوین طرح جامع و اقتصادی سازی صنایع دستی قشم و برگزاری دوره های جامع آموزشی صنایع دستی در روستاهای این جزیره خبر داد.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: همزمان با سراسر کشور طرح "مهارت آموزی در محیط کار واقعی" در حوزه صنایع دستی در اردبیل اجرا می‌شود.

چهارشنبه, 25 مرداد 1396 ساعت 11:02

نشان دادن هویت بصری صنایع دستی در شبکه‌های ملی

نوشته شده توسط

مدیر شبکه دو سیما گفت: حمایت از صنایع دستی باعث تداوم، حیات و زندگی هنرمندان در استان‌ها می‌شود.

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: سیستان و بلوچستان بیشترین فروش محصولات حصیربافی کاروان پیوند را داشته است.

نامورمطلق از راه‌اندازی نخستین پایانه صادراتی صنایع‌دستی خبر داد و گفت: با توجه به ظرفیت هنرهای دستی به وجود پایانه‌های بیشتر برای انبار و تسهیل روند صادرات آن نیاز داریم.

مدیر آموزش و پرورش شهرستان نیمروز عنوان کرد: دانش آموزان نیمروزی با دارا بودن برتری و شایستگی توانستند رتبه برتر نمایشگاهدصنایع دستی را از آن خود کنند.

آزمون کارت‌شناسایی صنعتگری، با حضور مسئول و کارشناس صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فارس، در 11 رشته صنایع‌دستی از 23 مرداد آغاز شده و تا 29 مرداد ادامه دارد.

سرپرست کارگاه میناسازی گروه هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری از احیای طرح‌های مینای دوران قاجار و نگارگری صورت مشاهیر قاجاری با روش مینای نقاشی خبر داد.

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی خراسان شمالی از انتخاب برگزیدگان هفتمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی و بازرگانی در خراسان شمالی خبرداد.

دانش‌آموزان سیرجانی رتبه‌های اول و سوم گلیم‌بافی را در پانزدهمین دوره مسابقات فرهنگی هنری کشور به خود اختصاص دادند.

شیراز- مدیر کل فرهنگ و ارشاد فارس در جمع هنرمندان و پیشکسوتان هنرهای سنتی استان گفت: هنرهای سنتی نمی تواند و نباید در حجره ها مهجور بماند.

مژگان عبدی یکی از بانوان هنرمند و کارآفرین کردستانی است که توانسته است با راه اندازی کارگاه صنایع دستی « دار گُل » برای 20 نفر شغل ایجاد کند...

بانوی کارآفرین شهرستان سراوان که برای بیست نفر زمینه اشتغال را فراهم کرده است از ورود سودجویان به بازار فروش محصولات سنتی و صنایع دستی گلایه مند است.

خبرگزاری شبستان: مدیر صندوق بازنشستگی گلستان از برپایی نمایشگاه صنایع دستی و آثار بازنشستگان استان در مجاورت تالار فخرالدین اسعد گرگانی در روزهای ۱۱ تا ۱۶ شهریورماه خبر داد.

نمایشگاه و بازارچه موقت فروش محصولات صنایع‌دستی به‌همت انجمن پاسداشت از مشاهیر و آیین‌های کهن و اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قزوین دوشنبه 23 مرداد 96 در محل اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین افتتاح شد.

در هفتمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی خراسان شمالی حدود 436میلیون تومان محصول به فروش رفت

دوشنبه, 23 مرداد 1396 ساعت 11:02

صنایع دستی چینی در گیلان لباس عافیت نمی پوشند

نوشته شده توسط

رشت - ایرنا - یافته های تاریخی، قدمت صنایع دستی استان گیلان را به سبب ذوق و اصالت، گواه هزاران ساله می دهد اما امروز ساخته های شکننده چشم بادامیان چینی، دغدغه ای برای میراث داران این یادگاران کهن هستند.

اردبیل - ایرنا - رئیس میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری سرعین گفت: روستای آلوارس به عنوان پایلوت صنایع دستی شهرستان سرعین انتخاب شد.

بیست و هشتمین نمایشگاه صنایع دستی از اول تا هفتم شهریور در محل دائم نمایشگاه‌های بین المللی تهران برگزار می‌شود.

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی از افزایش 11 درصدی میزان فروش صنعتگران در هفتمین نمایشگاه سراسری بازرگانی و صنایع دستی نسبت به سال گذشته خبر داد.

بجنورد- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان شمالی از فروش ۴۳۶ میلیون تومانی صنایع‌دستی در هفتمین نمایشگاه سراسری بازرگانی و صنایع‌دستی در بجنورد خبر داد.

با حضور معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور؛ نمایشگاه سراسری صنایع دستی در اراک افتتاح می شود.

ارزش صادرات فرش و صنایع دستی 12.5 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافت و به 374 میلیون دلار رسید.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: صادرات صنایع دستی به کشورهای اروپایی، آسیایی و منطقه خاورمیانه از کمتر از ۱۰۰ میلیون به بیش از ۲۵۰ میلیون دلار افزایش یافته است.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت : در سامانه صنایع دستی نزدیک به 400 هزار هنرمند ثبت شده است، اما تخمین زده می‌شود که دو برابر این تعداد فعال صنایع دستی در کشور وجود داشته باشد و امید است آنها را نیز تحت پوشش خود قرار دهیم.

مسئول دفتر فنی اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان از مرمت و سامان دهی کارگاه رنگرزی سنتی گلکار خبر داد.

مدیرکل گمرک زنجان گفت: ممنوعیتی برای صادرات صنایع دستی استان وجود ندارد.

طی مراسمی با حضور معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی کشور سیزدهمین نمایشگاه صنایع دستی کشور در اراک آغاز به کار کرد.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: سالانه 250 میلیون دلار درآمد صنایع دستی در کشور است.

معاون میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان خبر داد حضور صنعتگران سیستان و بلوچستانی در بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی صنایع دستی تهران

خبرگزاری شبستان: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی، گفت: ۴۵ مهر نشان مرغوبیت ملی و چهار مهر اصالت یونسکو توسط صنعتگران استان به دست آمده است.

اردبیل – با وجود اینکه نیمی از صنایع‌دستی شناسایی شده کشور در استان اردبیل نیز تولید می‌شود، تاکنون این استان موفق به ثبت جهانی حتی یک اثر صنایع‌دستی خود نشده است.

کرمانشاه- طی هفته دولت، نمایشگاه صنایع دستی مددجویان تحت پوشش بهزیستی با حمایت این نهاد در کرمانشاه برپا می شود.

یکشنبه, 22 مرداد 1396 ساعت 11:02

گرد فراموشی بر صنایع دستی بشاگرد

نوشته شده توسط

بشاگرد منطقه ای با قدمت بالا و مردم هنرمند در جنوب شرقی ایران، که صنایع دستی آن در خطر فراموشی قرار دارد.

مدیرکل صادرات معاونت صنایع‌دستی کشور گفت: «بیست‌وهشتمین نمایشگاه ملی صنایع‌دستی با بخش‌های ویژه شامل حصیربافی کاروان پیوند، روستاهای هدف، خانه ایرانی، فضای آموزشی برای کودکان، ”تبریز2018“ و شهر جهانی یزد از 1 تا 7 شهریورماه برگزار می‌شود.»

سنندج - ایرنا - معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در حوزه فرش، امسال 170 دوره آموزش فرش دستباف در فعالیت های مختلف این عرصه برگزار می شود.

فرماندار تویسرکان از برگزاری جشنواره مبل و منبت، گردو و فرش دست‌باف در نیمه شهریورماه سال جاری در تویسرکان خبر داد.

قرارداد پرداخت تسهیلات تلفیقی به هنرمندان و صنعتگران صنایع‌دستی بین سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و صندوق کارآفرینی امید امضا شد.

معاون صنایع دستی درباره بیست‌وهشتمین نمایشگاه ملی صنایع دستی که قرار است از 1 تا 7 شهریورماه در نمایشگاه بین‌المللی برگزار شود، گفت: « در این دوره اتفاقات جدید و طرح‌های خلاقانه‌ای در راستای جذب و فروش بیشتر صنایع دستی تدارک دیده‌ایم.»

اراک - ایرنا - معاون صنایع دستی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: هنرصنعت چوب و مبل روستای سمقاور، گچبری روستای اَرکوین و گیوه دوزی سنجان از رشته های پررونق صنایع دستی این استان است که برند سازی برای آنان در قالب اقتصاد مقاومتی دنبال می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان با حضور در دفتر ایسنا با تأکید بر نبود سفال چینی در شهر جهانی لالجین گفت: محصولات موجود در لالجین به عنوان سرامیک وارداتی و تزئینی است که از مبادی رسمی گمرک وارد می‌شود.

آران و بیدگل - رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل از احیای هنر دستی چادر شب بافی در روستای محمد آباد از توابع بخش کویرات آران و بیدگل خبر داد.

خبرگزاری آریا-مدیر عامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قدس گفت:نمایشگاه صنایع دستی در خانه فرهنگ علامه دهخدا برگزار شد .

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور گفت: صنایع دستی را به عنوان یک اسطوره مقاومت در مقابل امپریالیسم معرفی کرده و این خوب است چون صنایع دستی در برابر استعمار مقاومت می‌کند.

دو اثر از هنرمندان رشته حصیر بافی از آبپخش دشتستان در گالری صنایع دستی کاخ سعدآباد تهران قرار گرفت.

نمایشگاه صنایع‌دستی مددجویان زندان‌های خراسان رضوی عصر امروز با حضور معاون سلامت، اصلاح و تربیت اداره کل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی خراسان رضوی و جمعی از مسؤولین قوچان در محل مجتمع نمایشگاهی شهرداری این شهرستان افتتاح شد.

سرپرست معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مرکزی از برگزاری نمایشگاه ملی صنایع‌دستی در اراک خبر داد و گفت: «این نمایشگاه از 23 تا 27 مرداد 1396برگزار می‌شود.»

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از احداث «نواحی صنایع‌دستی» با همکاری شرکت شهرک‌های صنعتی و با هدف حمایت هر چه بیشتر از صنایع خُرد خبر داد.

فرماندار ویژه‌ ملایر با اشاره به ظرفیت‌های ملایر در زمینه کشاورزی و صنایع‌دستی گفت: "جشن ملی مبل و منب" ملایر شهریورماه برگزار می‌شود.

سخنگوی فراکسیون میراث فرهنگی ‌و گردشگری مجلس اعتقاد دارد استفاده از صنایع دستی در هتل‌ها سبب اشتغالزایی و ایجاد بازار هدف جدید در این حوزه می‌شود.

نماینده میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در رفسنجان گفت: تاکنون در این شهرستان 250 نفر در حوزه صنایع دستی زیر پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گرفتند.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، گفت: تا کنون ۱۰ اثر صنایع دستی مهر اصالت جهانی و ۴۱ اثر، نشان ملی را دریافت کرده‌اند.

گروه اقتصادی: معاون اداره‌کل میراث فرهنگی استان مرکزی با بیان اینکه برندسازی یکی از اولویت‌های مهم در صنایع دستی است، گفت: تاکنون 10 اثر استان مهر اصالت جهانی و 30 اثر نشان مرغوبیت کالا را دریافت کرده‌اند. گیوه سنجان، سوتک سفالی ساوه و ...از جمله این آثار هستند.

پنج شنبه, 19 مرداد 1396 ساعت 11:02

قم؛ کاهش فعالیت واحدهای تولیدی صنایع دستی

نوشته شده توسط

قربانی مطلق: فعالیت واحدهای تولیدی در زمینه صنایع دستی در استان کاهش پیدا کرده ومشکل ،نداشتن مرکز عرضه مستقیم است.

رئیس میراث فرهنگی سرعین گفت: در گذشته صنایع دستی در شهرستان سرعین مورد غفلت و بی‌توجهی قرار گرفته بود که با هدف ایجاد فرصت اشتغال و درآمد خانواده‌ها این بخش را فعال کرده و فعالان این عرصه را زیر پوشش بیمه تامین اجتماعی برده‌ایم.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان صنایع دستی، سفال و سرامیک استان قم گفت: فعالیت واحدهای تولیدی در زمینه صنایع دستی در استان کاهش پیدا کرده و این مساله به دلیل عدم وجود مرکزی برای عرضه صنایع دستی در قم است.

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مرکزی از برگزاری سیزدهمین نمایشگاه صنایع‌دستی در اراک خبر داد.

رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان با بیان اینکه باید امور بخش فرش را از سازمان صنعت و معدن گرفته و به سازمان میراث فرهنگی تحویل دهیم، گفت: اگر اداره فرش در دست چند دستگاه باشد مشکلات این حوزه همچنان ادامه خواهد داشت.

بوشهر - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: فروشگاه‌های صنایع دستی استان بوشهر ساماندهی می‌شوند.

چهارشنبه, 18 مرداد 1396 ساعت 11:02

بیرجند؛ رونق پخل بافی در شهرستان قاینات

نوشته شده توسط

رییس اداره میراث فرهنگی قاینات از رونق هنر پخل بافی در دو شهر اسفدن و خضری دشت بیاض شهرستان قاینات خبر داد.

سرپرست معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی استان فارس گفت: صادرات تولیدات صنایع دستی در 3 ماه امسال به 162 هزار و 487 دلار رسید.

چهارشنبه, 18 مرداد 1396 ساعت 11:02

برگزاری نمایشگاه صنایع دستی کشور ، مهرماه در اراک

نوشته شده توسط

نمایشگاه صنایع دستی کشور 23 مهرماه در اراک گشایش می یابد

رئیس اتحادیه تولید کنندگان و فروشندگان صنایع دستی، سفال و سرامیک استان قم گفت: تولید صنایع دستی در شهر قم سابقه دیرینه ای دارد و برای رونق این بخش باید مدیران استان از تولیدکنندگان صنایع دستی حمایت کنند.

زینب نوروزی به نقش مهم صادرات، بازاریابی جهانی و برندسازی بین‌المللی برای هنر سوزن‌دوزی اشاره و بیان کرد: مسئولان فرهنگی باید هنرمندان بلوچ را در رسیدن به این مهم حمایت کنند.

حجت اله مرادخانی درباره انتخاب ساره بیات به عنوان سفیر صنایع دستی گفت:بازیگران سینما و تلویزیون می توانند نقش مهم و موثری در معرفی صنایع دستی به مردم داشته باشند.

به همت دفتر حمایت از تولید معاونت صنایع دستی کشور، تفاهم‌نامه‌ای میان سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست‌جمهوری در راستای توسعه روستاها امضا شد.

نمایشگاه تخصصی صنایع دستی دریایی و حصیر بافی استان بوشهر به همت دفتر صادرات و بازرگانی معاونت صنایع دستی در ساختمان شماره ۱ سازمان میراث فرهنگی پذیرای علاقه مندان است.

یک هنرمند صنایع دستی رونق و توسعه هنر سوزن دوزی را نیازمند حمایت مسئولان دانست و گفت: مسئولان نباید هنر صنایع دستی را نادیده بگیرند.

چهارشنبه, 18 مرداد 1396 ساعت 11:02

معرفی صنایع‌دستی اصیل ایران در نمایشگاه اردبیل

نوشته شده توسط

معاون صنایع‌دستی میراث فرهنگی استان اردبیل گفت: صنایع‌دستی اصیل ایران با برگزاری نمایشگاه سراسری صنایع‌دستی کشور به میزبانی اردبیل معرفی می شوند.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرش استان قم با بیان اینکه استان قم یکی از قطب‌های مهم فرش در کشور است، گفت: در قطر نیز می‌توان بازار خوبی داشت، باید بستری فراهم شود تا نمایشگاهی حتی در خود سفارتخانه دایر شود.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی همدان با بیان اینکه غرفه‌های نمایشگاه جنبی جشنواره منطقه‌ای غذا به 50 باب افزایش یافت، گفت: پخت نان‌ سنتی مناطق مختلف کشور با مشارکت استان‌هایی از شمال، شمال شرق، مرکز، جنوب و استان‌های غربی انجام می‌شود.

سه شنبه, 17 مرداد 1396 ساعت 11:02

نخستین گالری صنایع دستی با حصیر آغاز به کار کرد

نوشته شده توسط

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی در نشستی که با خبرنگاران در سالن گالری صنایع دستی داشت، گفت: این گالری اولین فضای معاونت صنایع دستی برای نمایش تولیدات هنرمندان است، گرچه محقر است، اما فضایی برای نمایش خلاقیت و نوآوری صنایع دستی در حد بضاعت ماست. امیدوارم بتوانیم در راستای کیفی‌سازی، صنایع دستی را ارتقا دهیم.

سومین نمایشگاه ملی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل با حضور هنرمندان و سرمایه‌گذاران بخش گردشگری در اردبیل گشایش یافت.

سه شنبه, 17 مرداد 1396 ساعت 11:02

از درآمدزایی صنایع بالادستی غافل نشویم

نوشته شده توسط

توجه به صنایع بالادستی و بزرگ کشور، زیربنای تولید در اقتصاد کشور است.

سه شنبه, 17 مرداد 1396 ساعت 11:02

کتاب «صنایع دستی و اقتصاد خلاق» نقد می‌شود

نوشته شده توسط

کتاب «صنایع دستی و اقتصاد خلاق» شنبه 21 مرداد در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نقد می‌شود.

تهران - ایرنا - رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: حوزه صنایع ‌دستی در سازمان میراث‌ فرهنگی به یک حوزه پرکار تبدیل شده که بتواند مناسبت‌های اجتماعی را با خود همراه کند و تبدیل به یک گفتمان شود.

سه شنبه, 17 مرداد 1396 ساعت 11:02

ساره بیات «سفیر صنایع دستی» شد

نوشته شده توسط

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری «ساره بیات» بازیگر سینما را به‌عنوان سفیر صنایع دستی انتخاب کرد.

مرکز اصفهان شناسی و خانه ملل در طول فصل تابستان به برگزاری کارگاه های آموزشی متعددی اقدام کرده که کارگاه هنر سوخت معرق چرم (سطح یک) یکی از تخصصی ترین کارگاه های این فصل است.

زنجان- مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: هنرمندان صنایع دستی از 30 استان کشور در نمایشگاه ملی صنایع دستی دوازدهمین جشنواره آش ایرانی استان زنجان شرکت می‌کنند.

اولین دوره کوتاه‌مدت آموزش 18 رشته صنایع‌دستی خوزستان در سال 96 به پایان رسید.

سه شنبه, 17 مرداد 1396 ساعت 11:02

کتیبه‌دوزی،هنر ماندگار ایرانی

نوشته شده توسط

یکی از آثار هنری و برجسته اصفهان کتیبه دوزی است که به خصوص جلوه آن روی تابلوها زبانزد است. در این باره بد نیست بنشینیم پای صحبت‌های نسرین کاردانی اصفهانی، مدیر یکی از آموزشگاه‌های صنایع دستی و تدوین‌گر استانداردهای بین‌المللی. موضوع: مجله اینترنتی اصفهان امروز / خانه و کاشانه / متن / خبر / سبک زندگی / خانه و کاشانه اشتراک گذاری

اگر به تولیدات صنایع دستی اهمیت داده شود و حمایت‌هایت‌های لازم انجام شود این صنعت بومی به راحتی می‌تواند جایگزین صادرات محصولات نفتی شده و بخش مهمی از چرخه اقتصاد کشور را در دست گیرد.

دوشنبه, 16 مرداد 1396 ساعت 11:02

کارگاههای شیشه دست ساز تهران درجه بندی شد

نوشته شده توسط

تهران- ایرنا- معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران از درجه بندی کارگاههای تولید شیشه های سنتی و دست ساز ( آبگینه ) استان تهران خبر داد.

سومین نمایشگاه ملی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در اردبیل گشایش یافت.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان اردبیل‏ گفت: وظایف اصلی سازمان میراث فرهنگی حمایت از چرخه تولید و فروش محصولات صنایع دستی است.

دزفول - مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان گفت: دزفول بزرگ‌ترین تولیدکننده و صادرکننده صنایع‌دستی در خوزستان و جزو ۱۰ صادرکننده برتر کشوری است.

سرپرست معاونت صنایع دستی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: دومین نمایشگاه تخصصی صنایع دستی روستائی استان اصفهان از 16 تا 25 مرداد ماه در گالری نقش‌خانه برگزار می‌شود.

جلسه مشترک معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری هرمزگان و سازمان صنایع و شهرک‌های صنعتی این استان درخصوص اجرایی کردن تفاهم‌نامه همکاری میان این دو سازمان برگزار شد.

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایلام از واگذاری مراحل صدور مجوزهای سه‌گانه صنایع‌دستی این استان به دفاتر پیشخوان خبر داد.

دوشنبه, 16 مرداد 1396 ساعت 11:02

ممنوعیت صادرات قمه و چاقو لغو شد

نوشته شده توسط

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری زنجان گفت: ممنوعیت تصویب شده برای صادرات اقلام ستاره دار قمه و چاقو لغو شد و از این پس از این اجناس مجوز صادراتی دارند.

معاون صنایع دستی میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی گفت: 19 تا 23 آذرماه جاری نمایشگاه صنایع‌دستی ملی در خراسان‌جنوبی برگزار می‌شود.

استاندار همدان با اشاره به اینکه سرمایه استان همدان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آن است، گفت: به اندازه ظرفیتی که در بخش گردشگری استان داریم اشتغال ایجاد نمی‌کنیم .

مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران لرستان از ایجاد بازارچه‌های فصلی صنایع دستی برای فروش محصولات تولیدی ایثارگران استان خبر داد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان از برنامه‌ریزی برای بین‌المللی شدن نشان "دست خلاق" در تجلیل از هنرمندان صنایع‌دستی و هنرهای سنتی اصفهان خبر داد.

عضو اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف گفت : برای حضور فرش دستباف و مبلمان ایرانی در بازارهای جهانی ، برای اولین بار در ایران تلاش شد تا همخوانی میان طرح و نقشه فرش دستباف با مبلمان و دکوراسیون صورت گیرد.

هنرمند کار آفرین خراسان شمالی با بیان اینکه هرکسی ممکن است در کارش خللی به وجود آید ولی این خلل ها به منزله شکست نیست بلکه یک تجربه است و تا این تجربه‌ها نباشند موفقیتی نیز حاصل نمی شود از عوامل موفقیت دانست.

قم - استان قم تنها تولیدکننده «خرمهره» در جهان است، هنری که قدمت ۶ هزار ساله دارد ولی رو به فراموشی است.

نامورمطلق خبر داد: از مهمانان مراسم تنفیذ رئیس جمهور با صنایع‌دستی فاخر ایرانی در پاویون فرودگاه مهرآباد استقبال می کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: تفاهم‌نامه همکاری بین اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان و کانون هماهنگی، دانش، صنعت و بازار جواهرات و سنگ‌های قیمتی ایران منعقد شد.

تهیه کننده و کارگردان مستند شیرکی پیچ گفت: گلیم شیرکی پیچ هویت ما استان کرمانی ها است که یک قدمت طولانی دارد ساخت این مستند یک قدم کوچکی برای معرفی این هنر اصیل می باشد گلیم شیرکی پیچ یک دریای بی کرانی است که هر کدام از نقش های شیرکی پیچ خود موضوع چندین فیلم مستند می تواند باشد.

روتیتر: فرش دستباف اگرچه با فرهنگ و هنر ایرانی عجین شده اما امروزه این هنر – صنعت با بی‌مهری مواجه شده است و در کمتر خانه‌ای فرش دستباف دیده می‌شود چراکه نوع ماشینی آن گوی سبقت را ربوده است.

سعید امینی معاون صنایع دستی این استان از برگزاری چهارمین دوره انتخاب برگزیدگان صنایع دستی برای اهداء نشان ملی مرغوبیت کالا در پانزدهم شهریور ماه در البرز خبر داد.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد از فروش 10 میلیارد ریالی دهمین نمایشگاه سراسری صنایع‌دستی و نخستین نمایشگاه تخصصی حصیر، زیلو و زیراندازهای سنتی این استان خبر داد.

معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان یزد از انتخاب ده غرفه برتر از بین 203 غرفه شرکت کننده در دهمین نمایشگاه سراسری صنایع‌دستی و نخستین نمایشگاه تخصصی زیلو، حصیر و زیراندازهای سنتی استان یزد خبر داد.

با حضور جمعی از مسئولین، اولین نمایشگاه تخصصی صنایع دستی بانوان هنرمند اردکان افتتاح شد.

نمایشگاهی از صنایع دستی و هنرهای معلولان ناتوان ذهنی دختر بالای 14 سال مرکز مریم بهزیستی اردکان به مناسب گرامیداشت دهه کرامت در اين مركز برپا شد.

کرج-ایرنا- معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز اعلام کرد چهارمین دوره انتخاب برترین های صنایع دستی برای اهداء نشان ملی مرغوبیت کالا در پانزدهم شهریور ماه سال جاری در البرز برگزار می شود.

کرمانشاه- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه از ایجاد شهرک اختصاصی صنایع دستی در استان خبر داد و گفت: این شهرک در راستای انسجام بخشی به صنایع دستی استان و ایجاد بازار فروش مناسب برای هنرمندان این عرصه ایجاد می شود.

«کوین مورای» اهل استرالیا و سردبیر «گارلند» است و از سال ۱۹۹۹ به‌عنوان نویسنده در مرکز صنایع دستی «میت مارکت» حضور دارد. او خود را وقف حمایت از صنایع دستی و معرفی آن به طیف وسیعی از مخاطبان از طریق نوشته‌ها و نگهداری از آن‌ها کرده و حدود سه سال است که در شورای جهانی صنایع دستی، به‌عنوان معاون رییس منطقه آسیا و اقیانوسیه این شورا فعالیت می‌کند.

صنایع دستی بهترین یادگاری است از سفر به مهاباد که میتوانید با خود به همراه ببرید.

چهار نفر از صنعتگران صنایع دستی لرستان درجه هنری دریافت کردند .

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان از برپائی نمایشگاه ملی صنایع‌دستی ایرانی در پایان شهریورماه در اصفهان خبر داد.

استاندار کرمان گفت: با توسعه صنایع دستی عشایر کار بزرگی در حوزه اقتصادی این قشر رقم می‌خورد.

چهارمین نمایشگاه سراسری صنایع‌دستی هنرمندان برتر کشور، صبح امروز 9 مرداد 96، با حضور هنرمندان برتر کشور در مجتمع فرهنگی‌هنری ارومیه افتتاح شد.

دوشنبه, 09 مرداد 1396 ساعت 11:02

صنعت جاجیم هرات پشت ویترین فراموشی

نوشته شده توسط

جاجیم از گذشته های دور در شهرستان از رواج نسبتا خوبی برخودار بوده است ولی متاسفانه با توجه به نبود بودجه برای احیا در حال فراموشی است.

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی استان البرز از ارسال آثار 44 هنرمند البرزی برای دریافت مهر اصالت صنایع دستی خبر داد.

بزرگترین نمایشگاه صنایع دستی بانازلترین قیمت جنب رستوران موزه مستوفی واقع درمیدان باطنی-جنب پل تاریخی شادروان شوشترافتتاح شد.

کوین مورای اهل استرالیا و سردبیر «گارلند» است و از سال 1999 به‌عنوان نویسنده در مرکز صنایع‌دستی «میت مارکت» حضور دارد. او خود را وقف حمایت از صنایع‌دستی و معرفی آن به طیف وسیعی از مخاطبان از طریق نوشته‌ها و نگهداری از آن‌ها کرده است.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی از برگزاری چهارمین نمایشگاه ملی صنایع دستی به میزبانی ارومیه خبر داد.

یکشنبه, 08 مرداد 1396 ساعت 11:02

کرمانشاه؛ سراجی هنری سنتی

نوشته شده توسط

رشته سراجی سنتی یکی از جمله رشته های بومی استان کرمانشاه است

شهردار مهربان گفت : همزمان با افتتاح و بهره‌برداری از ساختمان نمایشگاه دایمی فرش دستباف و صنایع‌دستی شهرداری مهربان با حضور استاندار آذربایجان‌شرقی، دومین نمایشگاه استانی فرش دستباف و صنایع‌دستی مهربان – آذربایجان از 10 تا 13 مردادماه برگزار می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت: کارگاه آموزشی نشان مرغوبیت صنایع دستی مهر اصالت ملی در سراسر استان مازندران در حال برگزاری است.

یکشنبه, 08 مرداد 1396 ساعت 11:02

کمپین« حصیر_ایرانی_بخریم» شکل گرفت

نوشته شده توسط

کمپین حمایت از محصولات حصیری با نام« #حصیر_ایرانی_بخریم» راه اندازی و با استقبال چشمگیر کاربران در فضای مجازی روبه رو شد.

امروز 8 مردادماه با حضور سرپرست و کارشناسان معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی فارس و جمعی از هنرمندان و صنعتگران صنایع‌دستی این استان، نشست هم‌اندیشی باهدف رفع موانع و مشکلات این حوزه در محل معاونت صنایع‌دستی استان فارس برگزار شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان از انعقاد تفاهم‌نامه همکاری اداره کل میراث فرهنگی سمنان با کانون جواهرات ایران خبر داد و گفت: ظرفیت معادن سنگ‌های قیمتی و بازار فروش صنایع‌دستی آن‌ها در استان سمنان توسعه می‌یابد.

مراسم رونمایی از تولید لباس های ورزشی با نماد صنایع دستی منطقه ارسباران

رئیس اتحادیه صنایع دستی خراسان شمالی از انتظار 15000 صنعت گر صنایع دستی این استان برای تحت پوشش قرار گفتن در بیمه تامین اجتماعی خبر داد.

دومین کارگاه آموزشی توسعه و ترویج محصولات صنایع دستی در سالن فجر سازمان میراث فرهنگی برگزار شد.

خبرگزاری شبستان: کلاس های صنایع دستی و آموزش خیاطی ویژه بانوان در روستای هفتاد ملا در بخش لادیز میرجاوه دایر است.

خبرگزاری شبستان: نشست نقد و بررسی نمایشگاه سرامیک- بنیان مرز در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

زاهدان - ایرنا - فرماندار سراوان در جنوب شرق سیستان و بلوچستان گفت: روستای کلپورگان در 25 کیلومتری این شهرستان قرار دارد که نخستین موزه زنده در ایران و دومین موزه زنده در دنیاست.

تهران- ایرنا- فعال و هنرمند صنایع دستی می گوید: ساخت بزرگترین قاب خاتم دنیا تا تابستان 97 به اتمام می رسد.

رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: لغو تحریم ورود فرش ایرانی به آمریکا از دستاوردهای برجام است.

گناباد- ایرنا- فرماندار گناباد گفت: کارگاهها و فضای تولید سنتی و فقدان توجه به نیاز بازار هدف مهمترین علل رکود و گسترش نیافتن تولید سفال اصیل و کهن روستای 'مند' در این شهرستان است.

معاون صنایع‌دستی ,و هنرهای سنتی چهارمحال و بختیاری گفت: محصولات صنایع‌دستی نشان ملی مرغوبیت دریافت می‌کنند.

همزمان با حضور نمایندگان سازمان جهانی یونسکو در سیرجان نمایشگاه صنایع دستی هنرمندان سیرجان در دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی افتتاح شد.

نمایشگاه «حصیر بافی» سیده حوری نظرکرده ابدی و «حجم‌سازی ومشبک کاری فلز» لوییز دلجو دو بانوی هنرمند گیلانی به حمایت دفتر معاونت صنایع دستی از 31 تیر ماه تا 4 مرداد ماه در ساختمان شماره 1 سازمان از ساعت 9 صبح تا 16 عصر پذیرای علاقه‌مندان است.

خبرگزاری آریا - چهارمحال و بختیاری مهم‌ترین استان تولیدکننده نمد کشور است و شهرکرد مرکز این استان سابقه تاریخی در تولید این محصول دارد که هم‌اکنون مقدمات جهانی‌شدن این شهر از سوی یونسکو فراهم‌شده است.

شهردار منطقه 7 از اجرای گذر هنر در بوستان قصر در راستای ایجاد فضایی برای هنرمندان و شهروندان هنر دوست و ارائه ی محصولات هنری به شهروندان در این منطقه خبر داد.

شرایط اقلیمی منحصربه‌فرد استان هرمزگان ظرفیت مهمی را برای تولید محصولات صنایع‌دستی در عرصه‌های گوناگون فراهم کرده است؛ وجود 1580 کیلومتر خط ساحلی ظرفیت عظیمی است برای تولید محصولات صنایع دریایی!

به مناسبت ثبت جهانی شهر یزد از سوی یونسکو، یک هفته جشن در این شهر برگزار می‌شود.

فرماندار شهرستان بیرجند گفت: شهرداری باید ساخت غرفه‌های دایمی صنایع دستی را در دستور کار قرار دهد.

دوشنبه, 19 تیر 1396 ساعت 11:02

حال این روزهای صنایع‌دستی ایران خوب است

نوشته شده توسط

بانو نیوز- زهرا احمدی‌پور در این برنامه زنده تلویزیونی، با بیان اینکه حال این روزهای صنایع‌دستی ایران خوب است، گفت: «هنرمندان صنایع‌دستی در نمایشگاه‌های مختلف که باید شرکت ‌کنند حضور می‌یابند و برنامه‌ریزی‌ها برای اینکه دغدغه‌های این حوزه برطرف شود انجام می‌شود و از این ‌جهت صنعتگران ما در سال 96 شرایط خوبی را تجربه می‌کنند.»

دکتر«زهرا احمدی پور»معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری با حضور در این برنامه و با اجرای «اعظم کریمی» با اشاره به اینکه این روزها حال صنایع دستی در ایران خوب است افزود: نمایشگاه ها با کیفیت مطلوبی برپا می شوند،دغدغه هایی که درباره بیمه صنعتگران مابوده،درحال برطرف شدن است و فرصت هایی که ما برای اشتغال در سال 96 باید ایجاد کنیم،با اتکا به صنایع دستی مسیر خوبی را طی می کند،از این جهت فکر می کنم صنعتگران ایرانی در حوزه صنایع دستی شرایط خوبی را امسال تجربه می کنند.

فریدن - مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گفت: ایجاد یک خانه صنایع دستی در هر شهرستان از مهم ترین شعارهای میراث فرهنگی است که در حال پیگیری است.

آغاز بکار کلاس های آموزش صنایع دستی در شهرستان باوی،در راستای پر کردن هدفمند اوقات فراغت جوانان و نوجوانان بویژه بانوان و همچنین آموزش صنایع دستی ، اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی کلاس فراگیری رشته های چرم دوزی و کپوبافی در شهر ملاثانی که از تاریخ 96/4/14 در محل کتابخانه عمومی سردار شهید سید […]

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: برای تسهیل اسکان گردشگران و احیاء صنایع دستی استان بوشهر سامانه خانه مسافر و کارگاه صنایع دستی در استان بوشهر راه‌اندازی می‌شود.

یزد - ایرنا- معاون اداره کل میراث فرهنگی یزد، استقبال مردم از نمایشگاه ملی صنایع دستی را با توجه به تبلیغات گسترده، چشمگیر دانست و گفت: برآورد کارشناسان این است که بیش از 120 هزار نفر طی 5 روز از این نمایشگاه دیدن کردند.

یکشنبه, 18 تیر 1396 ساعت 11:02

افتتاح بازارچه صنایع دستی در تایباد

نوشته شده توسط

مشهد-ایرنا-بازارچه محصولات صنایع دستی، تولیدی و کشاورزی روز شنبه با حضور فرماندار، مسئولان ادارات و دهیاران روستاهای شهرستان تایباد در محل روستای فرمان آباد از توابع بخش مرکزی این شهرستان افتتاح شد.

یکشنبه, 18 تیر 1396 ساعت 11:02

ساخت صنایع دستی با نگاهی به فنگ‌شویی

نوشته شده توسط

یک هنرمند سفالگر با نگاهی به اصل «فنگ‌شویی» شرق دور و با استفاده از سفال سیاه خاص منطقه شاهرود، کاسه‌ای آونگی ساخته‌ است که مثل کاسه‌های تبتی صدای زنگ ایجاد می‌کند و اگر شنونده، این کاسه گِلی را نبیند، فکر می‌کند زنگوله‌ای به صدا درآمده است.

معاون صنایع دستی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: سومین نمایشگاه ملی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری طی روزهای 16 تا 20 مرداد ماه در اردبیل برگزار می‌شود.

چهارشنبه, 07 تیر 1396 ساعت 12:56

گشایش بازارچه موقت صنایع دستی در شهرستان کوثر

نوشته شده توسط

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اردبیل، علیرضا دباغ عبداللهی، معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی استان اردبیل گفت:

خبرگزاری آریا - تهران- ایرنا- مدیرکل توافق‌های ملی گردشگری با بیان اینکه اکنون 105 بیمارستان و 34 شرکت مجوز رسمی گردشگری سلامت دارند، می گوید: باید سهم دلالان از گردشگری سلامت به حداقل رسیده و نگاه سیستماتیک حاکم شود.

یاسوج - ایرنا- معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت که این استان بعد از زنجان دومین استان در زمینه پرداخت تسهیلات به تولید کنندگان و فعالان حوزه صنایع دستی در کشور ظرف سه سال گذشته معرفی شده است.

چهارشنبه, 07 تیر 1396 ساعت 11:02

ثبت روستای فشتکه در گیلان بعنوان روستای ملی حصیر کشور

نوشته شده توسط

رشت - ایرنا - معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان اعلام کرد: روستای فشتکه بخش خمام از توابع شهرستان رشت، بعنوان روستای حصیر کشور در فهرست آثار ملی ثبت شد.

نمایشگاه صنایع دستی ویژه تابستان کار خود را از تعطیلات عید سعید فطر آغاز کرده و به مدت یک ماه برپا است .

رئیس اتاق کرمان با بیان اینکه استان کرمان 120 هزار شغل نیاز دارد، گفت: امکان ایجاد 20 هزار شغل در صنعت فرش و با پرداختن به بخش های مختلف آن وجود دارد.

مدیرکل استاندارد استان اردبیل گفت: تا کنون چهار سند استاندارد ملی در حوزه صنایع دستی اردبیل تدوین شده است.

دبیر اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف اصفهان با اشاره به کاهش ۸۵ درصدی تجار فرش دستباف اصفهان گفت: بسیاری از تجار فرش دستباف اصفهان به دلایل مختلف کاهش صادرات تغییر شغل دادند و رکود اقتصادی در این حوزه به شدت حاکم است.

مدیرکل دفترصادرات معاونت صنایع دستی کشور از تسهیل روند صادرات قمه و شمشیرهای زینتی خبر داد و گفت: با رفع ستاره دار بودن صادرات قمه و شمشیرهای زینتی روند صادرات این اقلام صنایع دستی تسهیل شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: امسال روستای کلپورگان را به عنوان اولین روستای جهانی صنایع دستی به یونسکو معرفی کردیم

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کرمانشاه با تاکید به توجه ویژه به فعالان عرصه تولید فرش وگلیم در این استان، گفت: فرش‌بافان و گلیم‌بافان استان بیمه تامین اجتماعی می‌شوند.

ارومیه- معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی از برپایی چهارمین نمایشگاه سراسرس صنایع دستی کشور در ارومیه خبر داد.

شنبه, 03 تیر 1396 ساعت 11:02

رادیو اقتصاد:نگاهی به صنایع دستی چوبی

نوشته شده توسط

رادیو اقتصاد در برنامه "کالای ایرانی" یکشنبه 4 تیر ماه، نگاهی به صنایع دستی چوبی خواهد انداخت.

شنبه, 03 تیر 1396 ساعت 11:02

قالیبافان از زیر چتر بیمه خارج می‌شوند

نوشته شده توسط

مشاور مرکز ملی فرش ایران گفت: سال گذشته سازمان تأمین اجتماعی در جهت حذف افراد سودجو، یک غربالگری صورت داد، اما متأسفانه در این میان برخی از قالیبافان واقعی هم حذف شدند.

«کلپورگان» نام روستایی در سیستان و بلوچستان است که به‌واسطه سفال‌هایش با قدمت هفت‌هزار سال، شهرت آن به فراتر از مرزها رسیده است. سفال‌هایی که بدون چرخ سفال‌گری درست می‌شوند.

خبرگزاری شبستان: نمایشگاه « صنایع دستی » با حضور هشت استان کشور ۱۴ الی ۱۸ تیرماه در استان یزد برگزار می شود

اهر - نماینده مردم اهر و هریس در مجلس بر ضرورت تجاری‌سازی و رونق صنعت فرش هریس تاکید کرد.

اهر - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از تخصیص اعتبار۱۰میلیاردریالی برای احداث نمایشگاه دائمی صنایع‌دستی اهر خبر داد.

خبرگزاری میزان- بخشی از گنجینه تاریخی ایران مدتی است که مهمان کشور آلمان هستند. این گنجینه ارزشمند در قالب نمایشگاهی با عنوان «ایران؛ فرهنگ کهن بین آب و بیابان» در شهر بن آلمان به نمایش در آمده و هفت جام باستانی بخشی مهم از این مجموعه هستند.

کرج-ایرنا-شهردارمشکین دشت فردیس گفت: راه‌اندازی بازارچه‌های دائمی صنایع دستی فرصت مناسبی برای توانمندسازی اقتصادی و صنایع دستی بانوان مشکین دشت است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه، گفت: باید نمایشگاه فرش و گلیم را در همه شهرستان‌های استان برگزار کنیم.